Експеримент: Какви нарушения допускат шофьори и пешеходци в София?

0
От началото на годината при пътни произшествия у нас са загинали 349 души
От началото на годината при пътни произшествия у нас са загинали 349 души

От началото на годината при пътни произшествия у нас са загинали 349 души

Световната здравна организация нарича проблемът за пътната безопасност с думата „епидемия”. На всеки 23 секунди някъде по света един човек губи живота си в следствие на пътнотранспортно произшествие. Броят им е 1 350 000, а други 50 000 000 остават тежко ранени в следствие на пътнотранспортни произшествия.

За да се преборим с тази мрачна статистика са необходими сериозни мерки, които да гарантират сигурността на участниците в движението. Трябва и дисциплина. Дали шофьорите и пешеходците в столицата имат такава – решаваме да проверим с експерта в Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата“ Светослав Васев. Заедно с него обикаляме по улиците на София и установяваме кога и кой нарушава правилника. Още в първите минути на нашия експеримент се натъкваме на проблем, предава NOVA.

Още със самото тръгване се вижда такси, паркирало неправилно в зона на кръстовище. На по-малко от пет метра отстояние нямат право да спират за престой или за паркинг.

Следва още едно нарушение – този път от пешеходец.

"Виждате господинът как пресича по диагонал вместо на пешеходната пътека, с което също затруднява останалите участници в движението и някои хора там не го очакват да се намира", посочва Васев.

По думите му пешеходецът е специфична категория участник в движението по пътищата, определена като "уязвими участници". "Те не се намират в превозно средство, не ги прикрива някаква броня или метал, както сме ние в момента в автомобил и при съприкосновение, удар в друго превозно средство, вероятността да получи по-сериозни наранявания, отколкото човекът, който се намира в превозното средство, е много по-голяма", обясни експертът.

Според Светослав Васев е необходимо у нас да се наблегне на т.нар. „Зони 30”, в които важи общо ограничение от 30 километра в час.

"При съприкосновение на автомобил с пешеходец с 30 километра в час, вероятността да получи минимални наранявания е много по-голяма. Дори 50 километра в час и удар с пешеходец също представлява сериозен риск за здравето на пешеходеца", подчерта той.

Експертът от Държавната агенция представя последни данни на МВР, според които от началото на 2023-та година при пътни произшествия у нас са загинали 349 души.

"Някои просто наистина са си повярвали, че при каквито и да е условия биха могли да предотвратят случването на сериозен пътен инцидент", споделя Васев.

Докато пътуваме през "Цариградско шосе" ставаме свидетели и на още едно нарушение.

"Виждаме шофьорът как на аварийни светлини седи в активна лента за движение, а пък не виждаме да има поставен обезопасителен триъгълник, което ни навежда на мисълта, че той няма внезапно възникнала авария, а просто ползва триъгълното копче някъде по арматурното табло с мисълта „мога да си паркирам навсякъде, защото съм за кратко”. Това е друг един феномен, който се наблюдава по нашите географски ширини", отбеляза Васев.

Според него България е предприела концептуално изцяло нов подход за управление на пътната безопасност, възприемайки принципите на „Визия 0” по шведския модел, а именно – нула загинали и тежко ранени заради пътнотранспортни произшествия. В тази тематика се прие и национална стратегия, която е национален рамков документ с доста дълъг хоризонт 2020-2030-та година, където в шест тематични направления са разписани различни мерки за въздействие на безопасността на движението по пътищата", коментира той.

Въпреки стратегията инциденти се случват, доказват го и цветята на булевард „Гурко”, откъдето минаваме със Светослав Васев. Там, под гумите на пиян водач, завинаги остана 15-годишно момче.

Приключваме проверката си пред сградата на вътрешното ни министерство. Там обсъждаме и темата за конфискуване на автомобилите на водачи, предизвикали ПТП след употреба на наркотици ли на над 1,2 промила алкохол.

"След като тази тема циркулира толкова време в публичното пространство и тревожи главите на абсолютно всички – участници, пътници, собственици – това е една добра превенция. Според мен се вижда едно все още недоизясняване на някои детайли, а именно би трябвало да се приемат правила и ред, процедурен ред, как да се действа при установяване на различен тип превозно средство, тъй като никъде в момента не е споменато освен, че съдът може да отнеме моторното превозно средство, но не казват какво да го прави след това. Сега трябва да се изяснят тези детайли – какво се случва с това превозно средство, къде се съхранява, какъв да бъде редът", поясни Васев.

А докато се оптимизира правната норма, депутатите в НС приеха на първо четене по-високи глоби и ограничения за младите шофьори. Как ще повлияе това на нарушенията в пътната мрежа и ще станем ли свидетели на спад на инцидентите – предстои да разберем.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари