Екологична катастрофа в Босна и Херцеговина: "Килим" от боклуци пътува към Адриатическо море
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Река Неретва се превърна в токсичен поток след проливните дъждове
Екологична катастрофа заплашва Босна и Херцеговина след наводненията.
Река Неретва, известна с изумрудените си води, се превърна в кафяв поток от отпадъци след проливните дъждове, засегнали Босна и Херцеговина преди около седмица. Наводненията и свлачищата не само отнеха живота на най-малко 20 души, но и причиниха щети за милиарди долари на инфраструктурата на страната, информира bTV.
Токсичен коктейл от отпадъци плува в реката
Тонове боклук са отнесени в реката в резултат на обилните валежи. Водите на Неретва са пълни с пластмаса, автомобилни гуми, строителни материали, домакински предмети и множество отломки. Експертите предупреждават, че отпадъците образуват покривка с дебелина около метър, което създава риск от замърсяване на Адриатическо море край хърватския бряг.
Опасности за спасителите
Хърватската планинска спасителна служба (HGSS) продължава да издирва изчезнали хора повече от седмица след бедствието. Спасителите използват надуваеми лодки, за да преминат през масата от отпадъци, но това крие сериозни рискове за живота им.
"Опасно е. Остри предмети могат да повредят лодката, а газови бутилки, които могат да експлодират, също често се появяват", споделя един от спасителите пред местните медии.
Sedmicu poslije poplava u Bosni i Hercegovini, otvara se put Jablanica-Mostar, Neretva puna smeća
— Radio Slobodna Evropa (@RSE_Balkan) October 11, 2024
Evo kako izgleda put: https://t.co/QQPcZTXbvT pic.twitter.com/2OnXwTDb6l
Неефективно управление на отпадъците
Проблемът се задълбочава от факта, че Босна и Херцеговина няма функционираща система за управление на отпадъците. На практика всички отпадъци се изпращат несортирани на депата или се изхвърлят директно в природата, което води до образуването на "силно токсичен коктейл от отпадъци".
Заплаха за туризма и околната среда
Река Неретва, дълга 225 километра, е важна туристическа атракция и жизненоважен воден път. Тя извира от планината Зеленгора в югоизточната част на Босна и Херцеговина, преминава през град Мостар с население около 115 000 жители и се влива в Адриатическо море след като преминава последните си 22 километра през територията на Хърватия.
Жителите на хърватското крайбрежие вече се оплакват от силна миризма, според информация от хърватския всекидневник "Слободна Далмация". Това може да има сериозни последици за туристическия сезон в региона, който е популярна ваканционна дестинация в цяла Европа.
Борба с времето
В момента спасителите се опитват да извадят възможно най-много отпадъци от реката с помощта на багери. Язовир все още възпрепятства потока от отпадъци да достигне Мостар и Адриатика. Въпреки това, експертите се опасяват, че натискът върху язовира може да стане прекалено голям, което би наложило отварянето на шлюзовете. Това би довело до придвижване на отпадъците надолу по течението, създавайки още по-голяма екологична заплаха.