Екоактивистите под прицел: Близо 200 убити по света през миналата година
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Доклад на Global Witness разкрива ужасяваща статистика, а Колумбия и Хондурас водят в мрачните класации
През 2023 година светът става свидетел на убийството на близо 200 активисти, борещи се за опазване на околната среда, показва доклад на неправителствената организация Global Witness, цитиран от АФП.
Най-опасната страна за тези активисти продължава да бъде Колумбия, където насилието срещу защитниците на природата не стихва.
Южна Америка е регионът, в който са извършени около 85% от общо 196-те убийства на природозащитници и активисти за правата на земята през миналата година. Сама по себе си, Колумбия регистрира 79 смъртни случая – най-високият брой от 2012 година, когато Global Witness започва своите годишни доклади. Според анализа, мнозинството от тези престъпления се случват в югозападните части на страната, като за поне половината от тях са заподозрени местни престъпни организации.
Предстоящото домакинство на Колумбия на Конференцията на ООН по биоразнообразието (COP16) през октомври и ноември в град Кали буди сериозни опасения относно безопасността на участниците, предвид нестихващото насилие в страната.
Докладът обръща внимание и на критичната ситуация в Хондурас, където са регистрирани 18 убийства – най-високият процент на убийства на активисти на глава от населението. На другия край на света, във Филипините, ситуацията също е тревожна с 17 случая на убийства на екоактивисти, което ги прави най-опасната страна в Азия за тези защитници. Global Witness отбелязва и новата опасна тенденция на отвличания в региона, като пример за това са активистите Джонила Кастро и Джед Тамано, които обвиняват армията в отвличането им заради техните протести срещу проектите за рекултивация на залива Манила. Въпреки че властите отричат тези обвинения, твърдейки, че двете жени са участвали в комунистическо въстание, активистите продължават да се сблъскват със заплахи.
Африканският континент регистрира само четири смъртни случая на активисти през 2023 година, но Global Witness предупреждава, че този брой вероятно е значително по-нисък от реалния, поради трудностите при събирането на информация в този регион.
Неправителствената организация отправя сериозни критики и към законодателствата на Обединеното кралство и Съединените щати, които предвиждат по-сурови наказания за протестиращи и активисти. В Европейския съюз също се наблюдават „драконовски нива на наблюдение“, според Global Witness. Във Великобритания конкретно се споменава за случай с трима активисти за опазване на околната среда, на които съдът е забранил да използват климатичната криза като аргумент в своя защита, което води до задържането им за нарушаване на закона.