Екоактивисти блокираха канала в Амстердам, който е връзката към Северно море

1
Браншовите организации търпят огромни загуби и искат полицейска намеса
Браншовите организации търпят огромни загуби и искат полицейска намеса Снимка: БГНЕС

Браншовите организации търпят огромни загуби и искат полицейска намеса

В последните седмици Амстердам бе сцена на поредица от действия, насочени към защита на климата, които доведоха до блокиране на стратегически важния канал, свързващ града със Северно море, съобщи БГНЕС. Група активисти, обявили се за защитници на околната среда, попречиха на преминаването на петролен танкер, което предизвика недоволство сред индустриалните среди и местните власти.

През август екоактивистите блокираха шлюзовете на канала с цел да насочат общественото внимание към сериозното замърсяване, причинено от круизните кораби. Техните акции обаче предизвикаха гнева на браншовите организации, които сигнализират за сериозни икономически загуби, причинени от забавянето на товари и изпускането на важни срокове.

Призив за по-дръзки полицейски мерки

Пострадалите сектори настояват за по-своевременна намеса от страна на полицията, особено около критични обекти като шлюзовете на „Айсмунден“. Туристическата индустрия също се оплака от неблагоприятното въздействие на блокадите върху техния бизнес. Асоциацията на туристическите агенции ANVR отправи писмено искане към Министерството на правосъдието и сигурността за организиране на полицейски патрули по време на круизните пътувания. Те дори обмислят промяна на пристанището, което неизбежно ще доведе до загуби за амстердамския порт.

От сдружението заявиха, че не са готови да търпят повече подобни инциденти, тъй като отказаните круизни пътувания се отразяват негативно на техните финансови резултати. Според местния вестник „Телеграф“, много туристи са анулирали своите резервации през последната година именно заради действията на екозащитниците.

Подкрепа и от търговските среди

Асоциацията на предприемачите за търговия и логистика evofenedex също изрази подкрепа за по-строги мерки срещу блокадите. Макар че те самите не са получили сигнали за конкретни проблеми, свързани с блокирането на пътищата, техният говорител подчерта, че свободното движение на стоки е от ключово значение за икономиката и всяка пречка в това отношение е неприемлива.

Екоактивистите продължават своите действия

Екологичните организации, включително Extinction Rebellion (XR), продължават да предизвикват главоболие на местните власти в Нидерландия. Сред техните съмишленици са и активистите на „Грийнпийс“, които също провеждат креативни акции с цел привличане на общественото внимание към климатичните проблеми. През лятото на 2023 година десетки активисти на „Грийнпийс“ нахлуха в завода за стомана на „Тата Стийл“ в град Велсен, облечени в червени гащеризони, с искане за неговото затваряне поради отделянето на големи количества въглероден диоксид.

Летищата в страната също са под прицела на екозащитниците. В един от случаите активисти на Extinction Rebellion и Greenpeace проникнаха на пистата на летището и нарушиха графика на полетите с искане за по-малко полети и повече влакови връзки. Подобни акции бяха организирани едновременно и на други летища в Европа.

Протестите разширяват обхвата си в Европа

Акциите на екоактивистите не са ограничени само до Нидерландия. В Италия членовете на Ultima Generazione (Last Generation) оцветиха водата на фонтана ди Треви в Рим в черно с въглища, протестирайки срещу употребата на изкопаеми горива. Подобни случаи на вандализъм засегнаха и други културни и исторически обекти из Европа. През 2022 година около 100 международни музея и галерии бяха принудени да отправят публични апели за спиране на атаките срещу произведения на изкуството.

В Германия, активисти от сдружението Letzte Generation нанесоха щети на рамката на световноизвестната картина „Сикстинската Мадона“ на Рафаело, причинявайки загуби за хиляди евро.

Властите затягат мерките

Нидерландия и други европейски държави започват да прилагат по-строги мерки срещу екологичните протести. В Германия властите използват закони, предназначени за борба с организираната престъпност, за да оправдаят акциите срещу протестиращите. В същото време, във Великобритания правителството прие нови закони, улесняващи задържането на хора за разрушителни или шумни протести. В Италия бе приет закон за наказване на протестиращите, които повреждат културни обекти.

Климатичните активисти обаче остават решени да продължат своите действия, въпреки засилените репресии. За тях изменението на климата е неотложен проблем, който изисква незабавни и радикални решения.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари