ЕК ни вкара в най-опасната зона с африканска чума

1
Какво е разпространението на болестта в страни от ЕС
Какво е разпространението на болестта в страни от ЕС

Опасната за стопанството болест е разпространена в Полша, България и Литва.

Европейската комисия вкара няколко области България в по-опасната трета зона от четири възможни заради разпространението на африканска чума по свинете (АЧС). При това беше прескочена една зона - втора, при която степента на риск е по-малка. Това се вижда от решение на ЕК от 19 юли 2019 г., подписано от Витянис Андрюкайтис, еврокомисар за здравеопазването и безопасността на храните, алармира Dir.bg.

Засегнатите от болестта държави-членки и области са посочени (и групирани в зависимост от равнището на риска).

В зоните (части) I—IV* се изброяват определени области в засегнатите държави членки, разграничени в зависимост от степента на риска въз основа на епидемиологичната обстановка и промените в нея във връзка с АЧС и се определят техните граници.

Всъщност зона трета е с най-високо ниво на "временен" риск. В зона IV е само една област в ЕС - Сардиния, Италия, където болестта има "дълготраен ендемичен характер" (виж обяснителната бележка най-долу).

От ЕК изтъкват, че нейното решение за мерки за контрол на здравето на животните във връзка с АЧС от 2014 г. за последен път (към момента) е променено тази година след един случай на АЧС в България.

Какво е разпространението на болестта в страни от ЕС

След датата на последната промяна бяха констатирани още случаи на АЧС при диви и домашни свине в Полша, България и Литва.

През юли 2019 г. бяха констатирани три огнища на африканска чума по свинете при домашни свине в окръзите Tomaszów Lubelski, Miński и Radzyński в Полша в области, които понастоящем са включени в зона II от приложението към решението на ЕК от 2014 г. Тези огнища на АЧС при домашни свине представляват повишено ниво на риска. Поради това тези области в Полша следва да бъдат включени в зона III вместо в зона II.

Регионално разпространение на Африканската чума по свинете, според регламента за зониране на Европейската комисия от 2014 г.

През юли 2019 г. бяха констатирани два случая на африканска чума по свинете при диви свине в окръзите Olsztyński и Ciechanowski в Полша в области, които понастоящем са включени в зона I. Тези случаи на АЧС при диви свине представляват повишено ниво на риска, а областите следва да бъдат включени в списъка в зона II.

През юли 2019 г. бяха констатирани четири огнища на африканска чума по свинете при домашни свине в области Русе, Враца и Плевен в България в области, които понастоящем са включени в зона I. Тези огнища на АЧС при домашни свине представляват повишено ниво на риска, поради това тези области в България, засегнати от болестта следва да бъдат включени в зона III вместо в част I от него.

През юли 2019 г. беше констатирано едно огнище на АЧС при домашни свине в окръг Marijampolė в Литва, в близост до област, която е включена в зона II. Това огнище на болестта представлява повишено ниво на риска и тази област следва да бъде включена в зона III вместо в зона II.

Като се следят промените в епидемиологичната обстановка Еврокомисията ще включи в зоните I, II и III нови, достатъчно големи по обхват, области в Полша, България и Литва, които са изложени на повишен риск. Така ще могат да се предприемат изпреварващи мерки за ограничаване на рисковете, свързани с разпространението на болестта.

Какво се предвижда за зона III, в която попадна България

Ето някои от по-важните мерки, предвидени с решение на ЕК през 2014 г. за държавите в зона III.

Движението на живи свине, предназначени за незабавно клане, крие по-малък риск в сравнение с други видове движение на живи свине, при условие че са въведени мерки за намаляване на риска. Засегнатите държави членки могат по изключение да предоставят дерогации във връзка с изпращането на живи свине от конкретна област измежду изброените в част III от приложението за да се осъществи незабавно клане в кланица, разположена извън тази област в същата държава членка, при положение че са изпълнени строги условия, за да не се препятства борбата с болестта.

Засегнатите държави членки трябва да наложат забрана за:

  • изпращането на живи свине от областите в зони II, III и IV;
  • да не се изпращат живи диви свине от засегнатите области за други държави членки или за други области на територията на същата държава членка;
  • изпращането на пратки от сперма, яйцеклетки и ембриони от свине от областите в зони III и IV;
  • изпращането на пратки от прясно свинско месо, заготовки от свинско месо, продукти от свинско месо и всякакви други продукти, съдържащи такова месо, от областите в зони III и IV;
  • изпращането на пратки от странични животински продукти от животни от рода на свинете от областите, изброени в зони III и IV;

Комисията изисква още:

  • да се въведат специални здравни маркировки и изисквания за сертифициране за прясно месо, месни заготовки и месни продукти, по отношение на които действа забрана;
  • превозните средства, използвани за транспортирането на свине или на странични животински продукти от животни от рода на свинете, които произхождат от стопанства, разположени в засегнатите и рискови области трябва да се почистват и дезинфектират незабавно след всяка операция, а превозвачът да представя и държи в превозното средство доказателство за това почистване и дезинфекция.

*Защо е създадена група IV. Ситуацията по отношение на африканската чума по свинете в Сардиния, Италия, се различава от тази в другите държави членки поради дълготрайния ендемичен характер на болестта в тази част от територията на Италия и островното географско местоположение; поради това се счита, че е необходимо да има част IV в приложението към настоящото решение, за да бъде обхваната цялата територия на остров Сардиния в Италия и в бъдеще. Това се пояснява в решението на ЕК от 2014 г.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари