Единствен по рода си Дядовден в русенско
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
![Единственият в България Дядовден отбелязаха в село Черешово днес Единственият в България Дядовден отбелязаха в село Черешово днес](/snimka/201601/728_416/4fbde0b1ed7842d0bdc1770f8480c247.jpg)
Единственият в България Дядовден отбелязаха в село Черешово днес.
Този уникален обичай се чества на следващия ден след Бабинден. Най-малкото населено място на община Сливо поле събра десетки желаещи да се включат в традиционното честване, което води началото си отпреди близо половин век. Основен организатор на обичая е Община Сливо поле.
Според обичая празникът започна с шествие, водено от музиканти, което стигна до дома на Дядото на селото. За шеста поредна година за дядо бе избран 73 - годишния Марин Колев. Дядо Марин и семейството му посрещнаха гостите на двора с богата трапеза, на която се вдигнаха много наздравици с хубави пожелания.
От там той беше пренесен на ръце не до каручка, както е по традиция, а модерната й версия – пикап. После всички отидоха до селската чешма, за да бъде извършен ритуалът по „окъпване“ на дядото за здраве. Заместник-областният управител на Русе Станимир Станчев и кметът на община Сливо поле Валентин Атанасов дариха на Дядото кърпа и сапун. После празникът продължи на селския мегдан с много музика и хора.
Празненствата завърши в салона на читалище Христо Ботев в селото, където кметът на общината Валентин Атанасов поздрави всички с полувековната традиция в Черешово.
Традицията на празника е свързана с вярванията за здраве и плодородие. Преди почти половин век, мъже от селото решили да направят напук на жените си, защото ги пренебрегвали на Бабинден.
Яни Янев: Производителите на олио у нас затварят
Радостина Йорданова е в медикаментозна кома
Яни Янев: Производителите на олио у нас затварят
Обявяват проекта за надгробен паметник на Алексей Навални
Обявяват проекта за надгробен паметник на Алексей Навални