Един от осъдените за смъртта на Чората се предаде в полицията

0
Мирослав Писов е един от петимата полицаи, осъдени вчера от ВКС на 7 години затвор
Мирослав Писов е един от петимата полицаи, осъдени вчера от ВКС на 7 години затвор Снимка: БГНЕС

Мирослав Писов, един от петимата полицаи, осъдени вчера от ВКС на 7 години затвор, се предаде в полицията в Благоевград, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.

Писов пристигна с джип със свой приятел, след като даде брифинг пред репортерите, влезе в полицията, след кратък разговор със следовател се върна до колата, взе си сак с дрехи и влезе отново в сградата на ОДМВР.

Не зная дали тук или в прокуратурата трябва да се явя. Това, което се иска от нас, ще го направим – да се явим, както разбрахме от медиите и от другите хора, че е необходимо да ни задържат и да ни приведат в изпълнение на политическото решение на Лозан Панов. Да е жив и здрав“, каза Писов.

Той определи присъдата като политическа: „Идват евроизбори и групата на Лозан Панов трябва да направи така че през решенията, които те взимат, да взема държавната власт насилствено. Те искат да я вземат насилствено, защото не могат да я вземат с избори. Ние сме представители на българската държава, ние сме представители на МВР.

Ние не сме осъдени лично като хора, а какво е осъдителното решение, не знаем, те не искат да го дадат.

Ние как да обжалваме това нещо, те не искат да го дадат. Нашите адвокати не могат да получат решението, за да го обжалваме пред главния прокурор и пред ВКС.

Искаме да видим какво е това решение! Вчера Боби го задържат, без да знаем какво е това решение.

Аз получих телефонно обаждане, това е телефонна присъда. Казаха ми да се явим, за да ни задържат. Защото имало някакво решение, но и те самите не знаят, те не са и длъжни…

Как могат да подозират, че ние можем да се укрием, при положение, че ние 14 години се отзоваваме на всяко тяхно повикване в съдебна зала.

Всеки един гражданин може да бъде поставен в тази ситуация, заяви Писов. Какво е това правораздаване, при положение, че един човек разказва за мракобесие. Ние нямаме проблем, ще влезнем, ще изтърпим цялото наказание, ще отстояваме да излезе цялото дело в интернет, за да се види“, обясни Писов.

Според него това решение е все едно да осъдиш 17 български професори, които са казали, че смъртта на лицето няма връзка с действието на полицаите.

Лозан Панов съдебен лекар ли е или се явява като моралния ментор на държавата“, попита Мирослав Писов.

Той обясни, че Янко Граховски в сряда ще дойде от Германия, за да се предаде.

Сега като вляза вътре ще кажа: „Идвам, за да се предам, защото ме преследват, без да знам, че ме преследват. И не искам да се укривам.

Боби/Борислав Механджийски-б.р./ е в следствения арест. Те са казали, че трябва всички петима да сме тук да ни задържат, за да могат да ни предадат. Ама ти не съдиш петима като един човек. Такава колективна присъда няма в правораздаването“, оплака се Писов.

Според него това правосъдие е показване на мускули.

А този фин опит на прилагане на сила за завземане на властта в държавата е нов за Европа.

Ще се обърнем за да кажем всичко, което знаем. Леко подсказах за катедралата, съдията на този свят се казва Иисус Христос, а не Лозан Панов. Ние бяхме част от едно мероприятие, при което една вечер някой на три ракии се сетил да прави нещо срещу държавата“, завърши Писов.

БГНЕС припомня, че Върховният касационен съд излезе с окончателно решение за присъдите по делото за смъртта на Ангел Димитров – Чората. Решението магистратите са взели късно снощи. По 7 години затвор получават петимата, обвинени за смъртта на Ангел Димитров – Чората. Това са Мирослав Писов, Георги Калинков, Янко Грахофски, Иво Иванов и Борис Механджийски.

Ангел Димитров почина на 10 ноември 2005 година при полицейската операция “Респект” в Благоевград. За смъртта на Чората Европейският съд по правата на човека в Страсбург осъди България на 1 юли 2014 година. За смъртта му пред съда бяха изправени Мирослав Писов, Георги Калинков, Борис Механджийски, Янко Граховски, Иво Иванов.Софийският военен съд призна за виновни и петимата за това, че са убили Димитров умишлено и с особена жестокост, като Мирослав Писов беше осъден на 19 години затвор, а останалите на по 18 години. Последва дълго лутане между инстанциите. Апелативният съд първо върна делото, след това потвърди присъдите, но решението му беше отменено от Върховния касационен съд и накрая бяха намалени наказанията на подсъдимите наполовина, а ВКС окончателно ги оправда през 2011 г.Първоначалните изводи на лекарите бяха, че Чората е починал от причинена му тежка черепно-мозъчна травма и разкъсване на аортата, след като е бил бит и ритан от полицаите около 10 минути. След това обаче нова експертиза заключи, че Димитров се е задушил, докато е бил притиснат на земята с белезници. Според вещите лица мъжът се задушил фатално и заради хронични заболявания, поет кокаин и по-къс врат.През 2014 г. Европейският съд по правата на човека в Страсбург прие, че българските власти са нарушили правото на живот и забраната за нехуманно и унизително отношение, както и правото на справедлив процес, поради което държавата беше осъдена да плати 50 000 евро обезщетение на близките и близо 35 000 евро разноски.Заради решението на съда в Страсбург, главният прокурор Сотир Цацаров поиска възобновяване на делото, което ВКС уважи през 2016 г. и посочи, че Военно-апелативният съд е бил длъжен да назначи нова експертиза, която да преодолее различията в предходните заключения на вещите лица. /БГНЕС

Източник: БГНЕС
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари