Един ден бедствие в Гърция, но на наш`то море бедствието е цяло лято

0
Далеч от бетона, шашмите, съмнителната храна и почина „Ден година храни“
Далеч от бетона, шашмите, съмнителната храна и почина „Ден година храни“ Снимка: ЕПА / БГНЕС

Почиващите в Кавала, Палио, Неа Перамос, Керамоти и другите курортни селища в района, са били далеч от окото на бурята.

„Един ден бедствие в Гърция, но на наш`то море бедствието е цяло лято. Тук ще запълним времето с шопинг, но на Черноморието няма кой да се върне. Далеч от бетона, шашмите, съмнителната храна и почина „Ден година храни“, обяснява един българин на друг, докато пият фрапе в едно от претъпканите кафенета в центъра на Кавала, пише 24rodopi.com.

Половинките им в това време са дейни в друга блъсканица - в магазин от популярна и у нас модна верига. На всеки един от трите етажа на най-оборотния магазин в Кавала се чува българска реч.

Часове след водния ад, на обяд в центъра на Кавала е невъзможно да се паркира. „Обикалях 40 минути, докато се отвори място до ферибота“, научаваме от събеседника на този, който "никога няма да се върне на Слънчака и Несебър".

В Гърция българите харчат повече пари от румънците, впускат се със страст в пазаруването и не се притесняват да хвърлят големи суми.

Почиващите в Кавала, Палио, Неа Перамос, Керамоти и другите курортни селища в района, са били далеч от окото на бурята, която отне 6 човешки живота и рани над 100 души, но обилните валежи и силният вятър в нощта срещу 11 юли са стреснали и тях. Разговорите на българите, които „трошат“ пари в Кавала се свеждат до преживяната нощ и колко в добра посока са развива туризмът в Гърция.

„В българските медии пишат, че торнадо минало през Халкидики“, отбеляза единият нашенец, който видимо е притеснен от неизвестността - колкото повече дрехи донесе съпругата му, толкова ще олекне джобът му.

„Когато и да дойдем тук, винаги намира с какво да напълни една чанта в магазина. Нова колекция била, още не била пусната в България, имало промоция, която не била за изпускане - все се изкарва права“, реди мъжът.

"Цените поне са прилични. На тези цени и гръцките заплати, за тях направо дрехите са без пари. Ние малко се набутваме, но поне е качествено“, успокоява го приятелят, който май също е имал дълги разговори с половинката си за гръцкия алъш-вериш.

Двете жени от Пазарджик се бавят, а двамата герои разнищват един от големите проблеми на България в последните седмици - отлива на туристи, което дори министерството на туризма признава.

„Бедата е, че от година на година българите тук стават повече. И който открие хубавото, никога няма да се върне там, където го дебнат как е паркирал, за да му вдигнат колата, да го вкарват веднъж в ресторанта, а после да не ги интересува дали пак ще дойдеш...Нашите нищо не правят да задържат хората по Черноморието.

Така е, защото туризмът у нас не се прави от хора, които идват от туризма, а от чиновници или някакви, които със заменки са придобили имоти и построили хотели по морето, а нищо не разбират от хотелиерство, нито пък от посрещане и изпращане на туристи, ама и кадри няма вече. При гърците не е така…“, обяснява единият българин на другия, но "урокът" е прекъснат, защото на масата се появяват любимите им.

Картината не е приятна и за двамата - чантите са пет. Този, който се оплакваше, че жена му пълнела по една чанта при всяко идване, този път ще съжалява, че до обяд на 11 юли плажът още е бил мокър - половинката му е с три торби.

А как е при гърците, това няма как да се научи от "разбирача", защото двете жени прекъсват разговора със заповедното: „Ставайте, че плажът се пълнел с хора!“.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари