Двоен кенийски триумф на Софийския маратон

0
Шедрак Кимайо и Хариет Чеборе поставиха рекорди на новото трасе в българската столица Снимка: БТА

Софийският маратон 2024 се превърна в истински празник на спорта, с рекорден брой участници и впечатляващи постижения на атлетите. Кенийските бегачи Шедрак Кимайо и Хариет Чеборе триумфираха в класическата дистанция, поставяйки нови рекорди на трасето.

Рекорден брой участници

Тазгодишното издание на Wizz Air София маратон привлече над 7200 участници във всички дистанции, което представлява увеличение с почти една трета спрямо миналата година. Разпределението на атлетите по дистанции беше както следва:

• 5 километра: 1000 участници (стартирали предишната вечер)
  • 10 километра: 2850 атлети
  • 21 километра: 2460 бегачи
  • 42.195 километра: 1008 маратонци

Впечатляващ беше и броят на чуждестранните участници - над 1100 от повече от 50 държави.

Кенийска доминация в класическата дистанция

При мъжете, Шедрак Кимайо пресече финалната линия с време 2 часа, 15 минути и 4 секунди, следван от сънародника си Корнелиус Чепкок с 21 секунди изоставане. Третото място зае мароканецът Билал Марум.

В женската надпревара Хариет Чеборе доминираше през по-голямата част от дистанцията, финиширайки за 2 часа, 38 минути и 25 секунди. Втора се класира Рут Матебо от Кения, а бронзовият медал отиде при швейцарката Рейчъл Пофет.

Български успехи

Най-добре представилите се български атлети в маратона бяха Исмаил Сенанджи, завършил седми при мъжете с време 2 часа, 27 минути и 14 секунди, и Надежда Ангелова, класирала се четвърта при жените с 2 часа, 55 минути и 51 секунди. И двамата получиха специални бонуси от по 500 лева за най-предно класиране сред родните състезатели.

Нова атмосфера по трасето

За първи път маратонът беше съпроводен от богата забавно-музикална програма по цялото трасе. Осем сцени бяха изградени в шест столични района - "Оборище", "Средец", "Възраждане", "Илинден", "Подуяне" и "Люлин", където изпълнители от различни музикални жанрове и циркови артисти забавляваха участниците и публиката.

Социални каузи и приобщаващ спорт

Организаторите продължиха традицията да разширяват социалните каузи, свързани със събитието. Специално внимание беше отделено на хората с трансплантации, участниците от Паракидс и параатлетите от Иран. Софийският маратон се присъедини и към световното движение Runner 321, което подкрепя спортните изяви на атлети със Синдром на Даун.

Награди и признание

Победителите в класическия маратон получиха по 6000 лева, а общият награден фонд надхвърли 65 000 лева. Wizz Air София маратон 2024 беше отличен с "Road Race Label" (Бронзов етикет) от Световната атлетика и получи 5 звезди за качество от престижната "Running For All" - Европейската асоциация за масови шосейни бягания.

Софийският маратон се утвърждава като едно от най-значимите спортни събития в България, привличащо все повече участници и демонстриращо, че спортът е за всички и в него всички са равни.

"Москвич" пускат на пазара електречески автомобил. Пробегът зависи от дължината на кабела.