Дубай и Пойзън на служба в Зоополицията към МВР
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
Двете нови кучета ще се присъединят към единственото куче с тази професия у нас до сега - Барс
Две нови кучета ще помагат на сектор "Зоополиция и кинология" към МВР в разследването на нелегалното използване на отрови срещу дивите животни, разказва репортаж на БНТ.
Дубай и Пойзън, обучени в Испания, пристигнаха заедно със своя треньор и ще се присъединят към единственото куче с тази професия у нас до сега - Барс. В случаите с отровени животни през последните 5-6 години именно Барс е бил главният действащ герой.
Над 300 патрула, минимум 1200 проверени километра и повече от 40 открити отровени животни и примамки. Такъв е професионалният път на Барс за последните 6 години, в които е част от сектор "Зоополиция и кинология" към МВР. Първият инцидент с отровени животни, в който Барс има участие, е в Източните Родопи.
"Имаше над 20 загинали животни, отровени животни, всъщност това беше първият случай, в който Барс участва и помогнахме за събирането и почистването на района, за събирането на отровните примамки и съответно отровените животни", обясни Николай Терзиев от Българското дружество за защита на птиците.
А за успешната мисия е важна ролята колкото на кучето, толкова и на неговия обучител.
"Като в едно семейство трябва да имате много силна връзка, защото в крайна сметка събирате два различни характера, още повече когато говорим за два различни вида - един четирикрак и един двукрак", коментира Терзиев.
А от тази седмица екипът, който помага за борбата с отровните примамки в дивата природа, вече има две нови попълнения - белгийските овчарки Дубай и Пойзън.
"Те трябва да откриват силно смъртоносни отрови, които са много вредни. Почти винаги се използват месни примамки, а кучетата трябва да се научат да отхвърлят храната и да я маркират. Когато я намерят, да лаят", обясни Педро Салас, обучител на кучета в Испания.
Сред предимствата от работата на тези кучета е превенцията. А според инспектори от сектор "Зоополиция" хората, които поставят отровни примамки, не си дават сметка, че замърсяват и почвата.
"Обикновено тези неща се случват в природата в отдалечени местности, трудно достъпни, обрасли с гъста растителност и намирането на жертви на отравянето е много трудно. Благодарение на обонянието на кучетата имаме огромно предимство", заяви инсп. Камен Николов, сектор "Зоополиция и кинология" при ГД "Национална полиция".
Към момента поставянето на отровни примки не е инкриминирано деяние, но по информация на МВР се подготвя законопроект това да стане.