Доцент Гломб: РНК ваксините създават по-мощен имунитет от този след преболедуване

0
12% от ваксинираните с Pfizer обаче може да се разболеят.
Play
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Remaining Time -0:00
Stream TypeLIVE
Loaded: 0%
Progress: 0%
00:00
Fullscreen
00:00
Mute
Playback Rate
1
    12% от ваксинираните с Pfizer обаче може да се разболеят. Видео: Bulgaria ON AIR

    Доц. Николаева-Гломб изрази надежда южноафриканският вариант да не се разпространи в България, тъй като той е най-тежкият

    "Виждаме надигането на гребена, виждаме почти 400 заразени вчера. Трябва да се спазват мерките - най-вече дистанция и дезинфекция. Този ръст трябва да ни притеснява и да светне червената лампичка. Единственото познато средство за справяне с инфекциозните болести е ваксинацията - бърза, едновременна и на големи части от популацията. Поединичното спасяване не е спасяване на обществото", каза пред Bulgaria ON AIR вирусологът доц. д-р Любомира Николаева-Гломб.

    "Един вирус оживява в клетката. Целта на всяко нещо, което е близо до живота, е да пребъде. Влиза в клетката, размножава се бързо, излиза от клетката, вижда нови клетки и влиза в тях. Обаче имунната система на организма е по петите му. Как да излезе? Като накара организма да кашля и киха. Така върви заразата. Другият човек е друга вселена, надява се да не е ваксиниран. Коронавирусът не е по-специален, просто това е първата пандемия в нашия живот", обясни специалистът.

    Доц. Николаева-Гломб се съгласи напълно с математика от БАН проф. Николай Витанов, че скоро може да имаме по 3000 заразени дневно.

    "Неговите модели доказаха верността си. Първата вълна бе незабележима, благодарение на мерките. Втората и третата ни удариха доста стабилно и каквото каза проф. Витанов - това се случи", отбеляза тя в студиото на "България сутрин".

    1 млн. българи са напълно ваксинирани, а по думите на доц. Николаева-Гломб това е малко на фона на 7 млн. население.

    "В процес на рушене е догмата, че най-стабилният имунитет е след прекарване на заболяването. Чрез информационните РНК ваксини се установи, че те създават много по-мощен имунен отговор от самото преболедуване. Тежко преболедувалите имат относително силен имунитет. Такъв се получава при информационните РНК ваксини", подчерта вирусологът.

    Доц. Николаева-Гломб изрази надежда южноафриканският вариант да не се разпространи в България, тъй като той е най-тежкият.

    Тя увери, че две дози от ваксините пазят достатъчно ефективно срещу Делта варианта - около 88%. Но предупреди, че 12% от ваксинираните с Pfizer може да се разболеят.

    "Ваксината запазва ефективността си над 90-95% при хората под 65 години. С остаряването ни остарява и имунната система. Затова най-възрастните хора са в най-голям риск от тежко заболяване", поясни вирусологът.

    Началникът на отдел "Противоепидемиологичен контрол" в РЗИ-Варна - д-р Ана Баева, съобщи, че на 2 август при направени 478 теста - 152 PCR и 326 антигенни - заразените са 28. 24-ма са хоспитализирани, а 7 души са в интензивни отделения.

    "Мерките се взимат адекватно. Не навсякъде се спазват, на много места се виждат хора без маски. Имаме много туристи и много положителни проби от тях - близо 30%. Влизайки в страната, излизат много положителни тестове", алармира тя.

    По думите ѝ се увеличава желанието на хората да се ваксинират, а от седмица опашките пред кабинетите растат. Д-р Баева увери, че болниците имат готовност да посрещнат четвъртата вълна на заразата.

    Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

    Най-четени новини

    Календар - новини и събития

    PrevNext
    Април 2025
    ПоВтСрЧтПтСбНд
    31123456
    78910111213
    14151617181920
    21222324252627
    2829301234

    Виц на деня

    Сънувах, че ме хапе змия.
    На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

    Харесай Дунавмост във Фейсбук

    Нови коментари