Доцент Гломб: От десет години се говореше, че се очаква пандемия

0
"Откривайки произхода на един вирус, ще бъдем подготвени за следващо прескачане на вирус от животно към човек", каза доц. Гломб
"Откривайки произхода на един вирус, ще бъдем подготвени за следващо прескачане на вирус от животно към човек", каза доц. Гломб Снимка: БГНЕС/архив

"Всяка информация, която ще се събере по време на мисията на СЗО в Китай за произхода на коронавируса, причиняващ Covid-19, ще бъде ценна. Откривайки произхода на един вирус, ще бъдем подготвени за следващо прескачане на вирус от животно към човек"

 Това обясни пред БНР вирусологът доц. Любомира Николаева-Гломб от Националния център по заразни и паразитни болести. „Повечето нововъзникващи вируси с респираторен характер възникват именно в онзи регион“, каза тя.

Всяко знание ще помогне, за да бъдем подготвени за следващи атаки от света на вирусите, смята вирусологът. „Ще ни подготви как и къде да очакваме следващите прескачания.“

Целогеномното секвениране на вирусите, пълното разчитане на техния геном помага да се работи не само по новооткрити вируси, но и по стари и добре познати вируси, поясни специалистът. С такива методи например е установено, че морбилният вирус е навлязъл в човешката популация преди 25 хиляди години.

"Идването на SarsCov2 не изненадва вирусолозите, поне от десет години се говори, че се очаква пандемия", изтъкна доц. Гломб в предаването „Преди всички“.

„Като човечество твърде надменно помислихме, че познаваме всичко и сме готови за всичко. Природата ни дава знак да се смирим, че има още много-много да учим. Появата на SarsCov2 в човешката популация ни свали малко на земята, за да ни покаже, че много сме научили, но има много повече да учим.“

„Ние открихме вируса на 8 март, но със сигурност той е навлязъл в България по-рано. Вирусът е бил в циркулация в България и преди 8 март“, коментира доц. Гломб по повод открития нов пациент 0 в Италия.

Екстремната ситуация, в която новият вирус ни постави, помогна българските лаборатории да „дръпнат“ много напред технологично, отбеляза още вирусологът.

Разработването на антивирусни средства е много високо препятствие, защото вирусите бързо мутират, бързо развиват резистентност, както и защото вирусите „много интимно живеят в клетката гостоприемник", посочи още Любомира Николаева-Гломб.

„Антивирусната терапия е изправена пред ситуацията да унищожи врага, който е навлязъл вътре в къщата, но така да го унищожи, че къщата все пак да остане здрава. Това е много трудно постижимо.“

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари