Досиетата Пандора: Майката на Делян Пеевски с тайни сметки в Швейцария
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Ирена Кръстева е известна като бивша шефка на спортния тотализатор
Две офшорни фирми от Британските вирджински острови са станали собственост на Ирена Кръстева през 2009 г.. Тяхната регистрация е поръчана от швейцарска банка. Целта на операцията е да се отворят банкови сметки на името на юридическо лице, като така се прикрива истинският им собственик – майката на бившия депутат и медиен магнат Делян Пеевски, пише BIRD.bg.
Двете фирми са Hintas Holding & Finance S.A. и Sarit Partners Corp., които са регистрирани предварително от доставчика на офшорни услуги Triden Trust. Банката RBS Coutts в Zurich се обръща към Trident Trust на 9 април 2009 г., за да оформи тяхната собственост на името на Ирена Ангелова Кръстева. Като цел на придобиването и на двете компании изрично е посочено: “За да държи сметка в RBS Coutts Bank Ltd., Zurich”. Trident Trust фактурира услугите си на банката 1700 долара, а годишната поддръжка на регистрацията е 550 долара.
В комплекта от документи има списък на записалите дялове от компаниите, като и за двете това е Ирена Ангелова Кръстева. Приложено е и копие от нейния паспорт.
В Досиетата Пандора липсват данни за самите сметки и наличностите по тях. Но без съмнение става дума за финансова операция, която цели да се скрие реалният собственик на парите в Швейцария. Фактически банката се ангажира с целия процес на придобиване на офшорката, оформянето й на името на клиента като бенефициер и отварянето на сметка на името на непроследимата фирма от БВО.
Този вид банкова услуга – сметка с офшорка, повдига много въпроси за съвместимост със законодателството срещу пране на пари, но данните от Досиетата Пандора и по-рано от Панамските досиета сочат, че е бил масова практика в Швейцария и в други данъчни убежища.
RBS Coutts е швейцарско поделение на Royal Bank of Scotland, една от най-старите и уважавани финансови институции в света, която обслужва сметките на британската корона. Но именно швейцарския клон, оказващ услуги на състоятелни клиенти за “управление на богатството”, беше замесен в скандали и разследван в САЩ и в Германия за пране на пари и съдействие за избягване на данъци. През 2015 г. RBS продаде Coutts на швейцарската банка Union Bancaire Privée.
БРРД изпрати въпроси до UBP и RBS дали сметките на тези фирми са активни и в коя банка са в момента. Попитахме също дали тези фирми и сметки са свързани с финансови операции на Делян Пеевски, който е санкциониран от американските власти за “значителна корупция”. Във въпросите посочихме също, че майката на Пеевски Ирена Кръстева е включена в българския списък “Магнитски”.
От RBS отговориха, че не дават информация за свои клиенти. Пресслужбата на UBP отговори, че няма коментар за конкретния случай, но спазва стриктно всички регулаторни изисквания. Оттам уточниха, че само част от клиентската база на Coutts International е придобита при сделката, а не цялото клиентско портфолио на компанията. Но конкретния въпрос дали сметките на офшорките на Кръстева в момента се намират в UBP не беше получен отговор.
Ирена Кръстева е известна като бивша шефка на спортния тотализатор, която през 2007 г. придоби пресгрупата на Петьо Блъсков с многомилионен кредит от КТБ, а впоследствие изкупи и други печатни медии, печатарският комплекс “Родина”, както и разпространителски фирми. Придобивките се оценяват на няколко десетки милиона лева. Дълги години депутатът Делян Пеевски не фигурираше в собствеността на медиите, но публична тайна беше, че той лично контролира съдържанието на вестниците, което имаше ясна редакционна линия да поддържа тези, които са на власт и да очерня лица от опозицията, граждански активисти и критични журналисти.
Чак през 2014 г. Пеевски заговори за “медиите на моето семейство”, а година по-късно Ирена Кръстева му прехвърли частично собствеността. След това Кръстева постепенно се оттегли от фирмите, а медийната империя на Делян Пеевски се разрасна с неофициален контрол върху телевизията Канал 3 и информационни сайтове с жълтокафяво съдържание. Резултат от това превземане на медийната среда в България беше драстичния спад на България в класациите за медийна свобода, като Пеевски беше изрично посочен от “Репортери без граници” като основен виновник за потъването. Преди година той се освободи от собствеността на медиите си при съмнителна сделка с United Group, която закупи Виваком, Нова Телевизия и неясно защо вестниците на Пеевски.
В документите от Досиетата Пандора се откриват три фирми свързани с Пеевски, които той като депутат не е декларирал. В изявление до медиите Пеевски отрече да има нередности, но разкритията предизвикаха институционална реакция от НАП и КПКОНПИ, които започнаха проверки. Днес бившият депутат се яви на разпит в ДАНС и обеща на причакващите го журналисти да се появява по-често публично, но на излизане от агенцията отказа да отговаря на въпроси за офшорките си.
До момента Пеевски е проверяван многократно по различни сигнали от прокуратурата, но без никакви последствия. През април 2021 г. американската администрация вкара Пеевски в черен списък на санкционирани лица за участие в корупционни схеми. Българските власти създадоха отделен списък Магнитски, в който попаднаха съдружници и роднини на Пеевски, сред които и Ирена Кръстева, но не и неговия доверен адвокат Александър Ангелов, който е получил от Пеевски собствеността върху офшорките. Бившият депутат оспорва санкциите, а партията ДПС продължава да го защитава публично пред български и европейски институции, твърдейки, че няма доказателства той да е въвлечен в корупция.
Международният консорциум на разследващите журналисти ICIJ включи Делян Пеевски в списъка от 300 влиятелни личности, осветени в Досиетата Пандора. В профила му се посочва, че той е олигарх, бивш депутат и медиен магнат, санкциониран от САЩ за корупция. Цитирано е разследването на Биволъ, според което Пеевски е считан за видимия символ и въплащението на “Дълбоката държава” в България, като фронтмен на бивши офицери и агенти от ДС, близки до партиите ДПС и БСП, които управляват задкулисно и контролират огромни активи.
Досиетата Пандора на ICIJ и партньори се базират на 11,9 милиона файла корпоративна, финансова и лична информация за собствениците на офшорки, които са изтекли от въпросните брокери на тайни. В продължение на месеци над 600 журналисти от 117 държави проучваха тази информация, уличаваща световния елит в укриване на активи. Става дума за най-мащабното глобално журналистическо разследване до момента.
Публикациите в над 150 медии от цял свят започнаха на 3 октомври и разкриват тайни сделки и скрити активи на повече от 330 политици и високопоставени държавни служители, включително 35 държавни лидери от повече от 90 държави и територии.
Между настоящите и бивши лидери осветени от разследването са Кралят на Йордания Абдула II, премиерите на Кот д’Ивоар и Чехия, президентите на Украйна, Еквадор, Кения и Габон, приближени на президента Путин, бивши президенти на Ел Салвадор, Панама, Парагвай и Хондурас, бившият шеф на МВФ Доминик Строс-Кан, бившият британски премиер Тони Блеър и много други.
BIRD.BG е партньор на ICIJ в разследването и изследва информацията за близо 200 лица с българско гражданство или живеещи в България, които се появяват в Досиетата Пандора. Сред тях има двама политици, единият от които Пеевски, едри финансисти, адвокати, лица свързани с многомилионни измамни схеми, но също и предприемачи с редовен бизнес и без видими политически протекции, които са регистрирали офшорни фирми и са ги обявили пред българските власти.
В глобален мащаб сумите укрити в офшорни дестинации, за които има данни в Досиетата Пандора, се оценяват на няколко трилиона долара. В българския сегмент са налични данни за мащабно ощетяване на българските данъкоплатци с поне един милиард лева.
Пенчо Милков: Очакват ни паметни емоции в новогодишната мощ
Пенчо Милков: Очакват ни паметни емоции в новогодишната мощ
Владимир Путин: Ударихме Украйна с нова балистична ракета
Владимир Путин: Ударихме Украйна с нова балистична ракета
Русе ще посрещне Новата година с Графа