Доналд Тръмп заплашва с високи мита държавите, които не приемат мигранти
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Бившият президент на САЩ заплашва със сериозни търговски мерки в кампанията си за връщане в Белия дом
Бившият президент на Съединените щати Доналд Тръмп отново изостря тона по въпроса за имиграцията, заплашвайки със сериозни търговски мерки страните, които отказват да приемат обратно депортираните мигранти. Това предупреждение идва на фона на обиколката му в ключови щати с цел да възстанови своята политическа подкрепа след спад в рейтинга, последвал оттеглянето на Джо Байдън от президентската надпревара.
„Държавите ще бъдат принудени да приемат обратно своите граждани, в противен случай ще прекратим търговските си взаимоотношения с тях и ще наложим високи мита,“ обяви Тръмп по време на публична изява в Монтесума Пас, Аризона.
Имиграционната политика е в центъра на кампанията му, като Тръмп обещава да довърши изграждането на стената по границата с Мексико и да предприеме мащабни депортации. Социологическите проучвания показват, че мнозинството от американците подкрепят по-строги мерки срещу незаконната имиграция.
Освен имиграцията, Тръмп продължава да акцентира и върху търговската политика, запазвайки налагането на високи мита като основен инструмент. Той дори загатна за възможността приходите от мита да бъдат използвани за намаляване на данъците върху доходите - потенциална промяна, която би разтърсила икономическия баланс в страната и би довела до значително поскъпване на потребителските стоки.
По време на посещението си на границата между САЩ и Мексико, Тръмп остро критикува вицепрезидента Камала Харис за нейната политика по отношение на незаконната имиграция. Той усилено работи, за да си върне подкрепата в Аризона, щат, който загуби през 2020 година с малко над 10 000 гласа.
Докато Тръмп беше на границата, Харис произнесе реч на Националния конгрес на Демократическата партия в Чикаго, очевидно опитвайки се да привлече вниманието върху себе си преди важната си политическа изява.
Проучванията показват, че демократите са разочаровани от нарастващия брой мигранти без документи, които пренаселват социалните служби в големите градове. Кметове на големи градове, предимно от Демократическата партия, изразиха загриженост, че техните общини са затруднени да се справят с потока на мигранти.
Харис обяви, че ще внесе нов законопроект за гранична сигурност, който беше блокиран от републиканците под натиск от Тръмп. Законопроектът би дал възможност на президента да затваря границите при определени нива на имиграция. Въпреки това, след като законопроектът не успя да премине, президентът Байдън предприе ограничителни мерки за молби за убежище. Според данни от юли, задържанията на нелегално преминалите границата са спаднали с 32% - най-ниските нива за последните четири години.
Местните републиканци в Аризона активно мобилизират подкрепа за Тръмп, като доброволци раздават значки и шапки с неговия образ. „Хората идват на тълпи,“ сподели Инга Маккорд от Републиканския комитет на окръг Кочиз.
В същото време, щабът на Демократическата партия също отчита растящ интерес към Харис. Според доброволеца Пат Смит, вълнението около кандидатурата на вицепрезидента се засилва.
Кметът на Сиера Виста, Клеа Макка, който наскоро се отказа от принадлежността си към Демократическата партия и стана независим, заяви, че градът му с население от 45 000 души има нужда от повече ресурси за охрана на границата.