Доброслав Димитров: Повечето дейности на хората ще бъдат извършвани по-добре от изкуствения интелект

0
Всяка една професия, свързана с човешкия интелектуален труд, е под заплаха, каза председателят на УС на Българската асоциация на софтуерните компании
Всяка една професия, свързана с човешкия интелектуален труд, е под заплаха, каза председателят на УС на Българската асоциация на софтуерните компании Снимка: БГНЕС

Всяка една професия, свързана с човешкия интелектуален труд, е под заплаха, каза председателят на УС на Българската асоциация на софтуерните компании

"В цялото ни общество се случва колосална промяна в начина, по който се извършва човешката дейност със скорост, която не ни е позната, тъй като човешките същества сме биологични единици, които се развиваме с линейна скорост, докато технологиите се развиват експоненциално извън нашия контрол".

Това каза пред БНР Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСОК) и председател на УК на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ).

И допълни, че за пет месеца от абсолютно прохождащ интелект ChatGPT вече е по-умен от повечето хора.

"Ако за пет месеца е стигнал от почти нулева позиция до тук, то за следващите пет месеца повечето дейности, които правят хората, ще бъдат извършвани по-добре от изкуствения интелект (AI). Изкуственият интелект няма да вземе в общия случай ничии работни места, но хора, които го използват, ще ги вземат. Изкуственият интелект в голямата си степен е голям множител на нашите умения. Той няма собствени желания и амбиции като софтуер. Всяка една професия, свързана с човешкия интелектуален труд, е под заплаха - едни ще бъдат автоматизирани по-скоро от други, като пред по-скоро имам предвид месеци, не години".

Димитров подчерта, че за скоростта, с която ChatGPT се развива, е трудно да се предположи докъде ще стигне.

"Единственото сигурно е, че това ще е бързо и ще достигне всеки един от нас. Една от професиите, която ще бъде сериозно оптимизирана, е тази на юристите. Всяка дейност, която е свързана с най-човешките ни предимства, които сме имали доскоро - когнитивно, креативно мислене, е под най-голяма заплаха".

По думите му технологията не е неутрална и неизбежно отразява вижданията на създателите си.

"Изкуственият интелект ще повиши проблема с фалшивите новини на ента степен. На нищо, което виждаме и чуваме, няма да можем да имаме доверие".

Той е категоричен, че ситуацията не може да се върне назад и няма регламент или регулация, които да могат да спрат развитието на изкуствения интелект:

"Това, което могат да направят държавите, е да са сигурни, че тази технология няма да бъде монополизирана, че няма да бъде контролирана от една компания, която да излезе единствен победител от това съревнование. Това е от ключово значение за обществото, за демокрацията, за пазара. Има разбиране, но притеснителното е, че не се знае дали ще успеем да предотвратим евентуален инцидент".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    джони
    Всяка автономност на ИИ ще е пагубна за нас, като вид.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари