Днес празнуват мъжете с името Орлин
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Името е символ на дълголетие, прозорливост, сила и мощ
На 14 юли Православната църква отдава почит на Свети апостол Акила и Преподобни Никодим Светогорец.
Свети апостол Акила
Свети апостол Акила, един от седемдесетте ученици на Исус Христос, бил ученик на свети апостол Павел, който го направил епископ. Името Акила означава „орел”, а българският еквивалент на името е Орлин – символ на дълголетие, прозорливост, сила и мощ.
Акила бил понтийски евреин, който живял със съпругата си Прискила в Италия. След като император Клавдий заповядал на евреите да напуснат Рим, те се преместили в Коринт. Там, освен че се занимавал с изработка на шатри, Акила срещнал свети апостол Павел. Те започнали да работят заедно и Павел просветил Акила и Прискила във вярата в Христа, след което ги кръстил.
След като Павел отплавал за Сирия, Акила и Прискила го последвали в Ефес. Впоследствие се завърнали в Рим след смъртта на Клавдий и Павел ги споменал с топлота в своето Послание до римляните. По-късно, по нареждане на апостол Павел, Акила се върнал в Азия, където помогнал на свети апостол Тимотей в Ефес и проповядвал Христовото слово.
Свети Акила пътувал и проповядвал в Азия, Ахея и Ираклия, обръщайки мнозина към християнството. Той издигал църкви, ръкополагал свещеници и разрушавал идолите. След много страдания, бил убит от неверниците и се упокоил на небето заедно с останалите свети апостоли.
Преподобни Никодим Светогорец: Изключителен православен писател и преводач
Преподобни Никодим Светогорец, православен църковен писател от гръцки произход, е роден на остров Наксос. Получил образование в Смирна, а от 1775 година се подвизавал в Света гора Атонска. През 1783 година приел монашеска схима и живял дълго време като затворник. Той посветил близо 30 години на редактиране и подготовка за печат на класически трудове по аскетика, включително произведения на свети Симеон Нови Богослов и свети Григорий Палама.
Никодим превел и редица католически произведения, включително книгата „Духовна бран” на монаха Лоренцо Скуполи, която станала популярна под името „Невидимата бран” в превод на свети Теофан Затворник.
Освен преводи, преподобни Никодим оставил и екзегетически книги, като съставил тълкувания на Съборните послания и Посланията на свети апостол Павел. Неговите коментари се основавали на творбите на Блажени Теофилакт и Екумений Трикски, като съдържали множество забележки и подробни азбучни указатели. При работата си използвал и ръкописа на митрополит Митрофан Смирненски, открит в един от атонските манастири.
Преподобни Никодим поразявал своите съвременници със задълбоченото си познаване на Библията, части от която знаел наизуст. Той бил канонизиран от Константинополската православна църква през 1955 година, и неговото наследство продължава да вдъхновява вярващите.
На днешния ден празнуват всички с името Орлин. Акила означава „орел”, а българският еквивалент на името е Орлин – символ на дълголетие, прозорливост, сила и мощ.