Днес е Световния ден на кръводаряването

0
Помогнете: Дарете кръв поне веднъж годишно
Помогнете: Дарете кръв поне веднъж годишно

Милиони хора дължат живота си на хората, които никога няма да срещнат - хора, които даряват кръв свободно и без никакво възнаграждение. На 14 юни празнуваме тяхното благородство.

Кръводаряването е доброволно предоставяне на определено количество от собствената кръв с цел спасяване на човешко здраве и живот.

Все пак, преобладаващото мнозинство от населението на света нямат достъп до безопасна кръв.

Над 80 милиона банки кръв са дарени всяка година, но само 38 % са събрани в развиващите се страни, където живее 82 % от световното население.

Много страни са зависими от дарение от семейството, или приятели на пациентите, които се нуждаят от кръв, това често се случва и в България.

В някои страни, все още кръводарители получават заплащане.

В България често виждаме роми, които чакат пред центровете за трансфузиология, за да продадат кръвта си на нуждаещите се. Това нямаше да се случва, ако всеки от нас даряваше кръв поне веднъж годишно.

Световният опит показва, че безвъзмездното кръводаряване e източникът на най-безопасна кръв, защото е най-малко вероятно доброволец да предаде потенциално животозастрашаващи инфекции, като вируси на ХИВ и хепатит.

Те са тези невъзпяти герои, на които Световният ден на кръводарителя е посветен.

Световният ден на кръводарителя се основава на успеха на Световния ден на здравето през 2000 г., който беше посветен на темата: 

"Кръвта спасява животи. Безопасната кръв започва с мен". 

Ентусиазмът и енергията, с която бе отбелязан този ден показаха, че има положителен отговор на възможността за благодарност на милиони хора, които дават ценен дар в името на живота. Идеята се корени и е Международния ден на кръводарителя, организиран ежегодно от Международната федерация на кръводарителя от 1995 г. насам.

Събитието, организирано за първи път на 14 юни 2005 г., няма за цел да замени събитията, като националните дни на кръводарителя.

Световният ден е специална възможност за обединено, глобално честване на деня, който е на дата с особено значение: 14 юни е рожденият ден на Карл Ландщайнер, носител на Нобелова награда за откритието си на кръвните групи през 1900 г., спасило милиони човешки животи.

Кръвни групи

Кръвната група съдържа информация за еритроцитите (червените кръвни телца) на даден индивид. Тя зависи от веществата (въглеводороди и белтъци) в клетъчната мембрана.

Три от най-важните белега са A, B и 0 (AB0) и резус-факторът (Rh). Има още 46 познати антигена, повечето от които са доста по-рядко срещани в сравнение с AB0 и Rh.

Преливането на кръв от човек с дадена кръвна група на друг човек с различна кръвна група може да предизвика имунна реакция, която да доведе до хемолитична анемия, бъбречна недостатъчност, шок и смърт.

Тук може да получите любопитна информация за кръвните групи, наследствеността им и разпространението им по националности.

Интересен факт е, че в световен мащаб най-разпространена е 0+ кръвна група (38%), а най-малко разпространена AB- (1%).

В България обаче, най-разпространена е група А (44%), следвана от 0 (32 %), B (15 %) и AB (8 %).

Защо се дарява кръв

Причините да дарите кръв са безброй, а вашият жест – безценен!
Все пак ще изброим няколко:

• Спасявате нечий живот!
• Давате втори шанс на друг човек.
• Кръводаряването не вреди!
• Увеличавате защитните сили на организма си.
• Прочиствате организма си – стимулира се процеса на обновяване на кръвните клетки.
• Всички кръводарители получават 2 дни платен отпуск.
• Всички кръводарители получават резултатите от направените изследвания за СПИН, хепатит В и С, сифилис и кръвна група.

Ще извършите хуманен акт. Ще кипите от енергия, удовлетвореност и ентусиазъм – ще сте щастливи! Ще бъдете в добро настроение, заредени с позитивизъм, чувствайки се пречистени.

Кой се нуждае от дарената кръв?

Кръвта се използва за лечение при пациенти с:

• остри кръвозагуби причинени от травми
• лечение на тежки изгаряния
• планови и спешни хирургични и акушерски интервенции.
• ABO и Rh несъвместимост на майката и плода.
• лечение на злокачествени заболявания.
• подържане живота на пациенти с различни вродени анемии и хемофилии.

Къде се използва дарената кръв?

Съгласно нормативната уредба в България :
• Дарената кръв се използва за лечение на пациенти само в пределите на страната (в редки изключения и за тежко пострадали наши сънародници, които са на работа в чужбина, след разрешение на компетентните органи)
• Въведената хемотрансфузионна доктрина дава възможност за най–рационално използване и дарената кръв от един човек може да помогне на повече от един пациент.
• Минималният срок между две кръводарявания е два месеца
• Кръводарителите могат да получат резултатите от направените изследвания за СПИН, хепатит В и С, сифилис и кръвна група 7 дни след кръводаряването.

Как се дарява кръв



Ще преминете през няколко етапа, като всичко става стравнително бързо. Стъпките са следните:

1. В първия кабинет се предава личната карта и се проверява дали може да сте кръводарител. Ще ви бъде даден въпросник относно вашето здравословно състояние. В него има въпроси като “Чувствате ли се здрав?”, “Боледували ли сте от хепатит” и прочие. Предварително може да проверите пълния списък със заболявания и други фактори, поради които не се разрешава кръводаряване.


2. Следва преглед от лекар, който се състои в измерване на кръвното и прослушване на сърцето.

3. В следващия кабинет ще ви вземат няколко капки кръв от пръста за експресно определяне на кръвна група и хемоглобин. Само няколко капки – не се притеснявайте! Ако не си знаете кръвната група – ще ви я кажат. Ако хемоглобина е под 125 г/л за жените и под 135 г/л за мъжете, кръводаряването не се разрешава.

ВАЖНО! В случай, че имате ниско кръвно,  трябва да изпиете нещо (например кафе), за да го повишите!

4. След това отивате в чакалнята и чакате да ви извикат.

5. Когато това стане ще ви настанят на легло в съседна стая. Там ще ви дезинфекцират ръката около мястото, където ще сложат системата и след това ще ви включат към нея. Повечето хора описват процеса като абсолютно безболезнен, но все пак има възможност да изпитате лек дискомфорт. Мислете си за това, че спасявате живот. Цялото кръводаряване трае около десетина минути. Количеството на дарената кръв е между 405 и 450 мл. Сакът, в които тя се събира има специален разтвор с обем 63 мл. Той подържа живота на кръвните клетки и благодарение на него кръвта и кръвните съставки запазват лечебните си качества в срок до 36 дни.

ВАЖНО! Ако по време на кръводаряването се почувствате зле, процесът на кръвовземане се преустановява. В този случай дарената кръв няма качества да се прелее на пациент, но не се изхвърля. Използва се за производство на кръвни продукти с определен лечебен ефект! Когато приключите ще ви сложат лека превръзка, която не трябва да сваляте поне час. Мястото, където е била иглата, не трябва да се мокри 24 часа.

6. След това ще ви получите торбичка с шоколади, бисквити, пакетчата кафе, енергийна напитка, натурален сок или нещо подобно. Имайте предвид, че всеки център за кръводаряване може да дава нещо различно. Ако случайно няма енергийна напитка, или нещо друго от изброените, не може да държите кръвния център отговорен.

ВАЖНО! Ако поради някакви причини не получите нищо, незабавно отидете до най-близкия магазин и си купете шоколад, изпийте едно кафе и като цяло пийте много течности през деня.

7. След превръзката и торбичката с лакомства, задължително ви дават бележка, с която да удостоверявате, че сте дали кръв. Тази бележка ви дава право на два дни допълнителен и платен отпуск. Връщат ви личната карта и сте готови!

Цялата описана процедура трае най-много 20-30 минути.

ВАЖНО! Всички консумативи, използвани по време на кръвовземането са индивидуални, стерилни и за еднократна употреба.

За колко време се възстановява кръвта?

• Количествено кръвта се възстановява за около едно денонощие.
• Качествено кръвта се възстановява за 3-4 седмици.

Това е целият процес по кръводаряване!

Вие спасихте живот! Благодарим ви!

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари