Ди Велт: Засега България не е застрашена от орязване на европари

0
Германия се огъва пред Полша и Унгария, пише още немското издание
Германия се огъва пред Полша и Унгария, пише още немското издание

Засега България, Унгария и Полша не са застрашени от орязване на европари.

Това става ясно от германското предложение за обвързване на изплащането на евросредства с върховенството на закона. В ЕП са възмутени., пише Дойче Веле.

В ролята си на председател на ЕС Германия направи компромисно предложение за обвързване на достъпа до европарите с върховенството на закона, информираха в понеделник, 28 септември, агенция ДПА и "Ройтерс". На фона на това предложение "страни като Унгария, Полша и България засега нямат основания да се страхуват от евентуално орязване на евросредствата", коментира днес германският "Ди Велт". Според изданието, предложението на германското председателство е доста по-отслабен вариант на първоначалното предложение на ЕК, направено това лято. Новото предложение предвижда "всяко решение за съкращаване на европари да бъде предхождано от получаването на съгласие на ниво министри на страните членки.". "Ди Велт" уточнява, че съгласието си за това трябва да са дали най-малко 15 страни членки, чието население взето заедно трябва да представлява най-малко 65% от цялото население на ЕС. Това е една твърде тромава и разточителна процедура, коментира изданието.

"Малодушие и безпринципност"

Компромисното предложение на Берлин предизвика възмущение в Европейския парламент, посочва "Берлинер Цайтунг". Според, вестника, евродепутати са го определили като знак за "малодушие и безпринципност". Цитиран е германският евродепутат Мориц Кьорнер от Свободните демократи, според когото с това свое предложение Берлин поема много мек курс спрямо унгарския премиер Виктор Орбан и шефа на полската "Право и справедливост" Ярослав Качински.

И "Ди Велт" пише още в заглавието си: "Германия се огъва пред Полша и Унгария". И припомня, че без постигането на компромис по механизма за върховенството на закона има опасност да бъдат блокирани темите за бюджета на ЕС и за пакета с помощи на стойност 1,8 трилиони евро във връзка с пандемията. Полша и Унгария бяха обявили, че ще подкрепят решенията по двата въпроса само ако са удовлетворени от механизма за върховенството на закона. Двете страни смятат, че всяка по-твърда процедура ще бъде насочена конкретно срещу тях, посочва изданието.

В края на тази седмица представители на страните-членки ще обсъждат как да бъдат разпределяни помощите заради пандемията, от които се нуждаят спешно най-вече страните от Южна Европа. А без съгласието на Полша и Унгария изплащането на тези пари не може да започне.  

Европейските пари и корупцията

Организации като "Прозрачност без граници" отдавна бият тревога, че в много страни членки, включително България, европейските пари потъват в корумпирани структури, без тези закононарушения да бъдат преследвани съдебно.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари