Дестабилизацията на цените на горивата в България през март 2022 г. - международна криза или пазарна спекулация?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
КЗК не откри нарушения от страна на търговците на горива
Масовата паника около цените на бензина и дизела у нас, започнала в началото на март 2022 година, се оказва продукт на международното положение, лошото време и притесненията на редовите граждани, според решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Антимонополният орган не откри нарушения от страна на търговците на горива.
Причини за паниката и ценовите скокове
В навечерието на дългия уикенд около националния празник и по-малко от седмица след руското нахлуване в Украйна, социалните мрежи и медии бяха залети със снимки на бензиностанции, продаващи горива на цени над 3 лева за литър. При средни цени за пазара от 2,78 лева за бензин А-95 и 2,82 лева за дизел, тази информация предизвика масова психоза и опашки пред останалите бензиностанции в страната.
Обясненията на търговците
Компанията "Сакса" ООД, която оперира бензиностанции "Круиз", обясни, че още в средата на февруари е получила отказ за доставка на дизелово гориво от чужбина поради лошото време в района на товарното пристанище. Имало е и други отказани доставки поради спирания във веригата на доставки или липса на достатъчно производство. Това довело до липса на гарантирани количества гориво при ситуация на избухнала война и нарушени вериги на доставки поради европейски санкции и поскъпване на щатския долар.
"Инса Ойл", която също бе обект на разследване, заяви, че повишеното търсене на 2 март 2022 г. се дължи на притеснението на хората относно цените на горивата. Лошото време на товарните пристанища също играе роля в ситуацията, като "Инса Ойл" няма налични големи оперативни запаси, което доведе до незабавно увеличение на цените.
Пазарна реакция
От "Лукойл България" посочиха, че през разглеждания период доставките на едро на А-95 и дизел не са били намалени, а напротив - увеличени значително при повишено в пъти търсене. Компанията признава, че засиленото потребителско търсене в периода 2-7 март 2022 г. е наложило извънредни доставки до бензиностанциите ѝ.
От "Еко България" обясниха, че в периода 2-4 март е имало недостиг на дизел поради рязко увеличение на търсенето и липса на достатъчно цистерни за бързи доставки до обектите.
Анализ на КЗК
Комисията за защита на конкуренцията изследва поведението на "Сакса" и "Инса Ойл" в локалните пазари, включително София, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Русе и Варна. Анализът показа, че увеличенията в цените на горивата са различни за различните дружества и се осъществяват в различни периоди.
"Не бяха установени данни за координиране на ценовото поведение на двете дружества, общо намерение или практическо сътрудничество относно цените на дребно на бензин А-95Н и дизелово автомобилно гориво или обмен на стратегическа търговска информация между страните", заявиха от КЗК.
Заключение
Според КЗК, виновни за по-скъпите бензин и дизел на "Сакса" и "Инса Ойл" са предимно външни фактори в комбинация с повишеното търсене. Комисията подчертава, че поведението, проявено в толкова кратък период, не е от естество да доведе до промяна на конкурентната среда на съответния пазар.
Решението на КЗК може да бъде обжалвано в съда, което предоставя възможност за допълнително разглеждане на случая и потенциални бъдещи корекции в политиките на търговците на горива.
Докладвай този коментар за нередност
×контра: В България се вихри от 27 години поне дивашка контрабанда на горива.Какви глупости дрънкат тези папагали от кафеза?