Дерматолог: Повече от половината преболедували КОВИД-19 оплешивяват
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 3
Според доц. Жана Казанджиева косопадът продължава около три месеца след преминаването на инфекцията
При 60 на сто от преболедувалите COVID-19 се наблюдава косопад, каза пред БТА доц. Жана Казанджиева, дерматолог в Александровска болница.
По думите ѝ косопадът продължава около три месеца след преминаването на инфекцията. Причините за косопада след преболедуването са високата температура, силният стрес, който по принцип се отразява на косопада, както и противосъсирващите лекарства, обясни доц. Казанджиева. Дерматолозите констатират и случаи на косопад, който продължава повече от шест месеца след преболедуване на коронавирусната инфекция. Смята се, че най-често от него страдат пациентите, лекувани от тежка ковид инфекция.
Започва национална кампания за диагностика и профилактика на кожните алергични заболявания, която тази година ще бъде насочена основно към откриване на кожни алергични заболявания след преболедувана ковид инфекция. Кампанията се организира от Българското дерматологично дружество и в нея ще участват дерматолози от София, Пловдив, Стара Загора, Плевен, Варна и Русе. Безплатните прегледи ще бъдат от 5 до 9 декември. Желаещите да се прегледат трябва предварително да се запишат. Клиниките, които участват в кампанията, са публикувани на сайта на дружеството.
Дерматолозите ще обърнат специално внимание на симптомите на ковид екзема, която е в резултат на носене на ръкавици или ползване на дезинфектанти. Ще се извършват изследвания и за атопичен дерматит. През последните три години ковид екземата е най-честата диагноза, поставяна от дерматолозите и установихме, че от нея са засегнати двама от трима медицински специалисти, каза д-р Гриша Матеев, председател на дружеството. По думите му екземата има свойството да се самоподдържа и съществува риск от превръщането ѝ в хронично състояние.
Специалистите са забелязали, че заради носенето на защитни маски по време на ковид пандемията силно се влошава състоянието на страдащите от акне, каза още доц. Казанджиева. Всеки пети човек в световен мащаб се е срещал с уртикария, независимо дали в епизодичен или в хроничен вариант, посочи доц. Румяна Янкова, дерматолог в болница „Пълмед“. По думите ѝ уртикарията може да е индуцирана от определен фактор или от неясен, спонтанен фактор. Най-често уртикария се провокира от храни, лекарства или от инфекции, но може и от процеси, свързани със самия организъм. Стресът също може да доведе до уртикария, добави лекарят. Пациентите, при които се е появила уртикария с неясна причинна връзка с определени фактори, вероятно ще развият някакво автоимунно заболяване, каза още доц. Янкова.
Кампанията е част от европейската Академия по дерматология и венерология.
Докладвай този коментар за нередност
×Аз оплешивях преди това: Така , че не мога да се съглася с тази статистика. Мен да не ме броят.
Докладвай този коментар за нередност
×до 1: жената е доцент, ти какъв си бай ганьо?
Докладвай този коментар за нередност
×Преболедувал ... няколко пъти: Путката ти е се е проскубала и оплешивяла, другарко до_цент! 'Ма не е от ковид-а, от ЕГН-то ти!