Депутатите приеха окончателно пълна дигитализация на имотния регистър у нас

0
Реформата на регистъра предвижда преминаването му от персонална към реална система на вписване
Реформата на регистъра предвижда преминаването му от персонална към реална система на вписване

Реформата на регистъра предвижда преминаването му от персонална към реална система на вписване

Парламентът прие окончателно на второ четене пълната дигитализация на имотния регистър. Според плана до 30 юни 2026 г. Агенцията по вписванията трябва да дигитализира наличния хартиен архив в службите по вписванията, съобщава пресцентърът на Министерството на правосъдието.

Дигитализацията на имотния регистър беше част от предложени промени в Закона за кадастъра и имотния регистър, предложени от Министерството на правосъдието. Това е и един от ангажиментите, които страната ни е поела по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).

Това е вторият закон по ПВУ, иницииран от министерството, който беше одобрен от Народното събрание. В края на миналата година депутатите окончателно одобриха предложените промени в Закона за правната помощ.

Измененията в Закона за кадастъра и имотния регистър осигуряват пълната дигитализация на имотния регистър, воден от Агенцията по вписванията, чрез създаване на електронни партиди на недвижимите имоти и електронни партидни дела с вписаните актове и приложените към тях документи.

Това е същностна част от реформата на регистъра чрез преминаването му от персонална към реална система на вписване (не по персони, а по имот), предвидено още през 2000 г., уточняват от правосъдното ведомство. Към момента вписванията продължават да се осъществяват по персоналната система само на хартия.

Сега нормативно се урежда имотният регистър като обща електронна база данни, съдържаща електронните партиди на недвижимите имоти и електронните партидни дела с вписаните актове и приложените към тях документи. Регламентира се идентичност между съдържанието на партидата на хартия и партидата в електронна форма, съответно съдържанието на партидното дело на хартия и в електронна форма.

Законово се дефинира правомощието на службите по вписванията да въвеждат информация в електронните партиди на недвижими имоти и електронните партидни дела на вписаните актове с приложените към тях документи.

Архивът от вписани актове на хартиен носител за периода от 1900 г. до 2009 г. в службите по вписванията, който трябва да бъде дигитализиран, е огромен. По данни от преброяване през 2018 г. архивните масиви, които са само на хартиен носител, възлизат на приблизително 40 610 656 страници.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари