Деница Сачева: Държавата няма да плаща първите три болнични

0
Парите за втора пенсия няма да се прехвърлят в последния момент, заяви социалният министър
Парите за втора пенсия няма да се прехвърлят в последния момент, заяви социалният министър Снимка: БГНЕС

Държавата няма да плаща първите три дни болнични, както искат работодателите. Тази политика би струвала 200 млн. лв. допълнително, каза социалният министър Деница Сачева.

Тя бе категорична, че това няма да реши проблема с фалшивите болнични. "НОИ не може да има ефективен контрол и именно за тези първи три дни. Тук се изисква по-скоро бързина на реакцията. Работодателите следва да бъдат подкрепени по отношение на контролни мерки и механизми", каза още тя, цитирана от 24 часа.

Държавата не е съгласна хората да имат правото да прехвърлят парите си от втората пенсия до момента на пенсиониране. Сега те могат да го правят до 5 години преди пенсионирането, но според експерти това ощетява хората.

"Това означава да има една постоянна национализация на евентуалните загуби. Това не би било справедливо спрямо другите, които се осигуряват само в НОИ. Когато говорим за такъв дълъг период от време. Представете си 37 години, ако говорим за пълния период от време, в който тези средства са управлявани от един фонд, реализирани са различни приходи, загуби и печалби от възможностите. В крайна сметка рискът остава единствено и само в тези, които са избрали само да се осигуряват в НОИ", обясни социалният министър Деница Сачева

Продължават обаче дискусиите дали да се направи изключение за първата кохорта пенсионери. На този етап коментираме конкретно промените в КСО за фазите на изплащане. Всички останали предложения за коефициента на редукция, включително и възможностите за прехвърляне са теми, които се обсъждат и по които не е постигнат консенсус, обясни Сачева.

Тя разясни и трите варианта за изплащането на вторите пенсии - пожизнена пенсия, на разсрочено или на еднократно плащане на парите от партидата. Пожизнена ще получават хората, чиято втора пенсия би била не по-малка от 15% от минималната, или 37,50 лв. на месец при правилата от юли. Ако парите в личната партида не стигат за отпускане на пожизнена пенсия, но са повече от размера на три минимални пенсии, ще се дава разсрочена пенсия. Тя ще се плаща спрямо средната продължителност на живота.Освен това фондовете ще дават пари на пенсионера веднъж в годината, а не всеки месец. Предвидено е и ограничение, че разсрочената пенсия не може да е по-голяма от размера на минималната, но отново има и долна граница от 15% от минималната пенсия. И при тази пенсия остатъкът от партидата ще може да се наследява, ако човек не доживее да я изтегли цялата. За най-бедните хора, в чиито партиди са натрупани по-малко пари, отколкото е размерът на 3 минимални пенсии, пък е предвидено еднократно получаване на парите.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари