Датчици измерват въглеродния диоксид в три училища и една детска градина в Русе
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 2
Според статистиката едно от всеки три европейски деца страда от астма или алергии
130 датчици измерват количеството въглероден диоксид в 130 класни стаи и помещения в три училища и една детска градина в Русе. Инициативата е част от социално-информационната кампания "Знаеш ли какво дишаш?", предава БНР.
Идеята да се монтират датчици за количеството на въглероден двуокис в класните стаи и помещенията, в които играят децата, е на Диян Илиев, председател на фондацията "Русе - градът на първите неща". Според статистиката едно от всеки три европейски деца страда от астма или алергии, като броят на респираторните заболявания се увеличава с всяка изминала година. Необходими са мерки за подобряване качеството на въздуха още от детската градина или училищната среда. Така вече няколко месеца датчици отчитат нивата на въглеродния двуокис в Математическата гимназия "Баба Тонка", в основните училища "Любен Каравелов" и "Отец Паисий" и детска градина "Дъга". Как работи системата обяснява Диян Илиев от неправителствената организация.
Доказано е, че излагането на високи нива на въглероден диоксид затруднява мисленето, появява се сънливост и невъзможност за концентриране. Детска градина "Дъга", която е единствената в страната за деца на медици, пилотно постави такива датчици. За промяната там разказва управителката Алисе Муртезова.
Още по-интересно е в училищата и как децата приемат данните от умните устройства. Подробностите сподели Деян Стайков, зам.-директор на училище "Любен Каравелов".
Освен училищата и детските градини в Русе, кампанията "Знаеш ли какво дишаш?" ще обхване още осем големи градове в страната - София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Плевен, Велико Търново и Видин. За чистотата на въздуха навън е друга тема и за нея датчиците са в държавните структури.
Докладвай този коментар за нередност
×wtf: Измерване на въглероден двуокис? Кампанията трябва да се казва не „Знаеш ли какво дишаш?“, а „Знаеш ли какво издишаш?“. И каква може да е връзката между въглеродния двуокис във въздуха и астмата или алергиите? Аааа, сетих се. Понеже всеки болен от астма и всеки с алергия е дишал въздух с въглероден двуокис в него. Пък ако тази кампания е неуспешна винаги може да се измерва азотът във въздуха.
Докладвай този коментар за нередност
×Мария Димитрова: Вие присъствали ли сте, чували ли сте тези датчици да сигнализират? Разбира се, че не! Празни приказки, датчиците си стоят на стените, изключени са, защото постоянно пищят, което се разбира от статията какво показват. Отваряш прозорец, спират, затваряш го и след 1-2 минути отново реагират, но кой се интересува от това? Има толкова по-важни неща, например каква оценка си получил по химия, колко лоша е даскалицата и си е позволила да ти направи забележка.....суета, а когато живота започне да пише оценки?