Държавният дълг на България нараснал най-бързо в ЕС

0
Българският дълг е нараснал с най-солидно темпо спрямо първото тримесечие на 2014 година
Българският дълг е нараснал с най-солидно темпо спрямо първото тримесечие на 2014 година

Държавният дълг в целия Европейския съюз и в еврозоната е нараснал като процент от брутния вътрешен продукт (БВП) през първото тримесечие на настоящата година, показват данни на Евростат. Въпреки че дългът на България е сред най-ниските спрямо останалите европейски страни, той е нараснал с най-солидно темпо спрямо първото тримесечие на 2014 година.

Измерител на държавния дълг е съотношението му спрямо БВП на дадената държава. В ЕС е прието правилото, че размерът на дълга спрямо БВП не трябва да надминава 60% от БВП. По-високи стойности на показателя се считат за неприемливи и струмежът е да бъдат понижени под границата от 6-% от БВП.

В края на първото тримесечие дългът в 28-те членки на ЕС се повиши до 88,2% от БВП спрямо 86,9% в края на миналата година и 86,2% - през първото тримесечие на 2014 година.

В същото време държавният дълг в еврозоната нарасна до 92,9% от БВП, от 92,0% през последното тримесечие на 2014 година и 91,9% преди година.

Според Евростат, през първото тримесечие на настоящата година най-ниско ниво на държавния дълг като процент от БВП е отчетен в Естония (10,5%), следвана от Люксембург (21,6%) и България (29,6%). Докато най-високи нива на дълга са отчетени в Гърция (168,8% от БВП), Италия (135,1%) и Португалия (129,6%).

В същото време, най-солиден ръст на държавния дълг по абсолютна стойност в еврозоната е отчетен в Италия, като през първото тримесечие на настоящата година италианският дълг нарасна до 135,1% от БВП спрямо 132,1% преди година. Солидно повишение до 97,5% от БВП спрямо 95,6% бележи и държавният дълг на Франция.

Въпреки че България е сред трите държави с най-ниско ниво на дълга в процентно отношение, нейният дълг нараства в рамките на година с най-бързо темпо сред всички членки на Европейския съюз. Според Евростат, държавният дълг на нашата страна е скочил в рамките на година (спрямо първото тримесечие на 2014-а) с 10 процентни пункта, т.е. от почти 19% на 29,6%.

Следвани ни Хърватия с годишно повишение с 6,2 пункта и Словения (повишение с 4,8 пункта). Най-солидно понижение на дълга като процент от БВП е регистрирано в Гърция (спад с 5,5 пункта) и Унгария (понижение с 4,7 пункта).

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари