Дадоха ми 10 месеца живот, ако не се лекувам!
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
36 400 лв. вече има в сметката ѝ от дарения, само за да потвърдят диагнозата в Кьолн, са нужни 4500 евро
33-годишната жена е без работа, приятелят ѝ има предизвестие за съкращение -отсъствал често, докато се грижи за болната
“Животът ми може да продължи месеци, ако не започна лечение. Лекарите и статистиката казват, че ако не се предприеме нещо, мога да изкарам само 10 месеца”, казва 33-годишната Гергана Павлова.
Тя страда от рядката болест рецидивиращ полихондрит, която се среща само сред 800 души в целия свят, пише 24 часа.
Самотната майка казва, че при съвсем лек натиск при почистване на лицето през февруари се счупила хрущялната кост на носа ѝ, след което претърпяла операция. Болките започнали веднага и след множество прегледи в 5 различни болници лекарите поставят страшната диагноза рецидивиращ полихондрит.
Тя се характеризира със силно, епизодично възпаление на хрущялните структури, главно в носа, ушите и гърлото. Освен тях се засягат още очите, сърдечносъдовата система, ставите, кожата, централната нервна система и други.
Заболяването се отдава или на наследственост, или на хормонални проблеми, но още не е доказано какво го отключва. Знае се, че у нас не се лекува, а се прави поддържаща терапия.
От месеци младата жена живее с непоносими болки. Усеща, че освен хрущялите на носа вече са засегнати и други. Не помагат никакви болкоуспокояващи.
Болките започнали през март. В началото усетила тежест в гърдите.
“Всичко започна от гнойни ангини една след друга. Три пъти се разболях, пих антибиотик, оправям се за 5 дни и пак се започва. Първо чувствах тъпа болка, после като една тежест в гърдите, засегна ми и ръката.
Ходила съм на невролози, пулмолози, ендокринолог и редица други лекари. В началото абсолютно никой нищо не казваше. Считаха го за обикновен бронхит.
Впоследствие ми се затрудни дишането. Чак когато си счупих хрущяла на носа, започнаха да се изясняват нещата”, разказва младата майка.
От юни с поставената диагноза и без пукнат лев в джоба Гергана търси начин как да живее. Посъветвали я да потърси агенция, която свързва с клиники в чужбина.
Изпратили запитване до университетската клиника в Кьолн, Германия, като представили всички направени изследвания в България - скенери, ядрено-магнитни резонанси и пр.
От Кьолн отговорили, че диагностицирането на заболяването ѝ ще струва 4488 евро.
Свързала се с позната лекарка и в Хамбург, където също имало отличен специалист, но първата възможна дата за записване е след 7 месеца.
В 80-милионна Германия с нейната болест са едва 12 души. Сумата, посочена от кьолнската клиника, не включва таксите за престой, лекарствата, които са необходими, последващото лечение и други разходи.
Гергана е безработна от зимата, а приятелят ѝ Димитър е в отпуск от месец, за да се грижи за нея. Човекът си продал колата, за да имат пари, когато ходят от болница на болница из България. Похарчили са досега 3000 лв.
Жената обаче няма пари дори за диагностиката. След като случаят ѝ беше разказан от медиите, чрез различни акции и индивидуални дарения по сметката за лечението са събрани до този момент 36 400 лв.
Гергана получи първото дарение от благотворителния базар с творби от конкурса “Дарове от планината”, организиран от РИОСВ-Смолян, в размер на 360 лв.
В конкурса участвали 220 деца на възраст от 6 до 9 г. от 7 училища. Голяма част от участниците оставили творбите си, за да бъдат продадени с благотворителна цел. В екоинспекцията събрали още средства и ги дарили.
“Много съм благодарна на всички дарители, дават ми кураж, че си струва да се живее”, казва Гергана.
“В България минах през всички светила в ревматологията. Професорите се изказаха, че са сигурни в тази диагноза”, допълва тя.
Жената много силно се надява, когато отиде в Германия, да ѝ кажат, че не е болна от тази болест, макар че шансовете са минимални.
Сега я крепи фактът, че в чужбина има лечение, защото в България ѝ казали, че няма лек. А за да продължи да живее, трябва постоянно да е на кортикостероиди
“Лекарствата не ми помагат. Болките си продължават. Изписан ми е дапсон. Оказва се, че това лекарство се дава при проказа, понеже това е болест на съединителните тъкани, но причинявало увреждания, подува лицето и корема.
На мен изобщо не ми помага, но страничните ефекти са налице. Подпухнала съм, лицето ми се промени и т.н. Депсонът се взима със специален протокол, подписан от тримата лекари и мой подпис, че ще пия лекарство, което не е разрешено за България.
Трябваше да продължа да го пия, но дозата свърши и чакам от две седмици нова доставка от чужбина”, разказва тя. Гергана е майка на 11-годишно момиче - Джулия.
“Не ми тежи, че аз съм на 33 г. и няма лечение за мен. Тежи ми, че детето ми остава само. Детето ми още много години има нужда от мен, а не от 10 месеца или 5 г., както се дават за болестта”, казва майката.
Докато била по болници, Джулия се явила сама на матури. Досега тя е учила в Асеновград, но от есента продължава образованието си в Смолян.
В момента Джулия и майка ѝ учат “Хайдути” на Ботев, понеже от есента ще го изучава.
Бащата на детето е световният шампион по вдигане на тежести Пламен Желязков, с когото са разведени от 3 г. Двамата живеели в Асеновград в началото добре, но след 4-ата година в брака им настъпил разрив.
При кавга покрай раздялата им щангистът нахлул с взлом в дома на майката на Гергана да вземе семейния компютър. Майка ѝ подала жалба в полицията за нахлуването и той е бил арестуван.
Присъдата му от 6 месеца затвор за нахлуване с взлом в чужд дом била по бързата процедура.
Магистратите от асеновградския съд добавили към нея още 1 г. решетки от предишно условно наказание на Желязков за шофиране с 1,7 промила алкохол в кръвта. Последвал развод.
Сега именитият щангист вече е на свобода, но Гергана твърди, че не плаща издръжка за детето си.
“Страх ме е да подам жалба срещу него, че не плаща издръжка и не изпълнява съдебното решение, защото пак ще влезе в затвора. Но не е прав да подминава на улицата дъщеря си”, казва Гергана.
Сега тя живее с Димитър Каленов от Смолян, който е неотлъчно до нея. Той е с предизвестие за съкращение от работа, понеже не може да ходи редовно заради болната Гергана.
Преди да се разболее, жената е работила в счетоводството на консервна фабрика в Асеновград.
Майка ѝ също е болна. Нейната диагноза е саркоидоза, но няма наследствена връзка в болестите на двете жени.
Биологичният баща на Гергана е пенсионер, който живее в родното си село край Враца и се грижи за негов братовчед, който е глухоням.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...