Д-р Илко Семерджиев: Ако свалите нивото на спешната помощ от лекар до парамедик, е ясно какво ще стане

1
Бившият здравен министър коментира системата на спешната помощ
Бившият здравен министър коментира системата на спешната помощ Видео: NOVA

Тази година ще има отделени 153 млн. лв повече за лекарства

Това каза в ефира на „Денят на живо” по NOVA бившият здравен министър д-р Илко Семерджиев. По думите му през 2022 година за пръв път по-голямата част от финансирането няма да отиде в болниците.

Тази година се планират 2 млр.750 милиона лв за болнична помощ, което е със 131 милиона повече. За лекарства миналата година бяха отделени един милиард и 357– сега те ще са със 153 милиона повече. Вижда се, че парите за здраве, заложени в бюджета тази година са със 604 милиона повече в сравнение с миналата година. Важно е да се отбележи обаче, че миналата година второто служебно правителство при направата на целогодишния бюджет, осигури повече пари. Кацаров успя да защити 120 милиона повече за разлика от сегашния здравен министър”, коментира той.

Д-р Семерджиев коментира още, че доплащанията в здравната система се изчисляват на 48%, като 37,5% от тях са за лекарства.

Доплащанията в болничния сектор са до 180 милиона лева, за лекарства те са над 3,5 милиарда лева”, каза още той.

Във връзка с идеята за реформа в спешната помощ, което предвижда само парамедици да посещават спешните пациенти на адрес, бившият здравен министър коментира, че това няма да е работеща промяна.

Ако свалите нивото на спешната помощ от лекар, учил шест години, до парамедик- учил шест месеца, може да предположите какво ще е качеството на помощта. Парамедикът може да асистира за спешния пациент, при превозването му до болница, но лечебните процедури би следвало да започнат веднага, щом се налагат. Няма система, която да работи добре, ако няма добър лекар. Не може да се сравни качеството на помощта от дипломиран лекар и от парамедик”, обясни той.

Във връзка с трагичния случай от Враца д-р Семерджиев беше категоричен, че търговския статут на болниците не изключва хуманното отношение към пациентите.

„Болницата е сграда, има стопански разходи и трябва да се управлява като такава. Медицинската дейност не се извършва по търговския закон, а по този за здравето. Толкова много регулации са приложени към медицинската дейност, че не може да се отнесат към търговския закон”, каза още той.

Д-р Семерджиев добави, че за пръв път имаме бюджет без управленска програма.

Няма поставени цели, нищо няма да се промени през тази година, точно заради това. Плановете за промени не ги виждаме разчетени и отразени като числа в бюджета”, допълни той и прогнозира, че 2022 ще бъде година на застой в здравеопазването.

Във връзка с евентуален край на пандемията от коронавирус бившият здравен министър обясни, че е скептичен.

„Прогнозите, че с края на Омикрон ще дойде и краят на пандемията са прибързани. Вероятно през март наистина ще се намираме в спад след пика на заразата, но това не означава край на пандемията. СЗО предупреди точно за това”, коментира още д-р Илко Семерджиев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари