Д-р Христо Якимов: Ако системата не издържи, ще трябва да избираме кого да лекуваме
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
На 9 ноември отваряме новото COVID отделение с 40 легла в центъра на Бургас, казва зам.-управителят на болница "Дева Мария"
Младите хора имат по-балансирана имунна защита, затова изкарват вируса по-леко, заяви анестезиолога в интервю, публикувано в 24 часа.
- Д-р Якимов, преди дни стана ясно, че УМБАЛ “Дева Мария” ще разкрие 40 легла за пациенти с коронавирус. На фона на тоталния недостиг на легла и връщане на пациенти това звучи обнадеждаващо. Кога реално ще заработи COVID отделението?
- Ежедневно нарастващият брой заразени с COVID и засилената нужда от хоспитализация наложи да се вземе решение за разкриване на допълнителни легла към УМБАЛ “Дева Мария”. В момента се подготвя логистиката на релокацията на двете отделения - медицинска онкология и COVID отделение.
На 9 ноември новото отделение ще започне да функционира пълноценно на терена на МЦ “Св. Георги Победоносец” в центъра на Бургас.
- Какви ще са екипите, ще заложите ли на принципа млади медици да поемат грижите за пациентите, а лекари с повече стаж да участват в терапията на COVID болни?
- Принципът на сформиране на екипи е същият, както досега. В COVID отделението са ангажирани млади колеги. Дежурства ще дават 18 лекари и 23 сестри. Има определени опитни специалисти, с които на сутрешна и следобедна визитация се определя терапията на всеки пациент според състоянието. Разбира се, във всеки момент те ще разчитат на помощта на другите консултанти. Осигурена е 24-часова видеовръзка, разположени са камери с висока резолюция, които дават възможност за директно наблюдение на пациентите от централната болница в кв. “Ветрен”. За съжаление, не можем да разчитаме на място на образна диагностика и клинична лаборатория и това ще затрудни работата.
- В цялата страна има осезаема липса на медици. Как успявате да обезпечите разширеното COVID отделение?
- По отношение на персонала УМБАЛ “Дева Мария” не прави изключение. Благодарение на вътрешна реорганизация на работата в останалите отделения сформирахме екип за COVID отделението. Колегите проявяват разбиране, че обстановката е извънредна, и всеки дава максимум от себе си.
- Кое наложи преместването на отделението - нарастващият брой болни, натискът за прием в болница и липсата на места или стремежът на ръководството да опази персонала и пациентите си?
- Поради всички тези причини ръководството на болницата и собственикът Семир Абумелих решиха да се предислоцира съществуващото ковид отделение на мястото на отделението по медицинска онкология.
Така се увеличава капацитетът, като в същото време значително се улеснява и достъпът на пациенти до квалифицирана помощ.
- Как се лекува при вас пациент с коронавирус? Прилагано ли е до момента лечение с кръвна плазма, разполагате ли с ремдесивир?
- Към момента няма единен медицински протокол за лечение. Нашият терапевтичен подход повтаря това, което се прави във водещи клиники. Ремдесивир сме приложили на 4-ма в увредено към тежко общо състояние, и то в ранната фаза. При единия курсът на лечение беше 10 дни, но без успех. При другите беше приложен 5-дневен курс и пациентите са изписани в значително подобрено състояние. Но терапията им включваше и други медикаменти.
Нека не подценяваме и имунния отговор на организма. Към момента не разполагаме с ремдесивир, но очакваме да получим от доставения от Министерството на здравеопазването.
- Д-р Якимов, COVID взе свидна жертва от УМБАЛ “Дева Мария” - проф. Георги Хубчев. След смъртта му казахте, че вирусът го е смазал за 48 часа.
- Засягате изключително болезнена за нас тема. Въпреки приложеното лечение с ремдесивир, реконвалесцентна плазма, сърфактант, различни режими на неинвазивна и инвазивна вентилация усилията на колегите не се увенчаха с успех. Допускаме, че причина за това фатално развитие на болестта е т.нар. цитокинова буря.
В медицината удовлетворението от свършената работа се редува с разочарованието от загубена битка.
- Цитокиновата буря характерна ли е за по-младите, или за организми, чиято имунна система е по-силна?
- Повишеното активиране на имунните клетки води до усилена продукция и секреция на голям брой медиатори на имунния отговор, или т.нар. цитокини. Когато тяхното количество в серума е огромно, както е при цитокинова буря, те оказват ефекти върху целия организъм. Точните причини за възникването ѝ не са ясни.
Смята се, че след като вирусът навлезе в клетките и се размножи, той трябва да напусне клетките и да зарази нови. Ако няма регулация на процеса, продукцията на цитокини и активацията на имунните клетки става некронтролируема. Така, опитвайки се да премахне вируса, имунната система може да увреди организма.
Счита се, че при младите хора съществува баланс между проинфламаторните и антиинфламаторните цитокинови мрежи. Тяхната балансирана имунна система може да ограничи развитието на COVID инфекцията, докато възрастните нямат такъв балансиран имунен отговор.
С напредване на възрастта имунната система поддържа състояние на умерено възпаление. И появата на патоген, какъвто е COVID-19, може прекомерно да увеличи амплитудата на имунния отговор, известен като цитокинова буря.
- Опасно ли е да си самоназначаваме имуностимулатори и витамини?
- Предполага се, че безконтролно приемане на медикаменти, определяни като имуностимулатори, може да повлияе на финия баланс на имунната ни система. В научни публикации се цитира като уместно приемането на витамин D, но под контрол поради опасност от предозиране, цинк, селен, витамин С.
- Сега, когато броят на заразените в България расте лавинообразно, смятате ли, че здравната ни система ще издържи?
- С това разпространение на COVID смятам, че има реална опасност здравната система да се претовари и вече се усещат първите признаци. За мен далеч по-важно е системата за интензивно лечение да издържи.
Все още сме далеч от заемане на обявените интензивни легла и дано никога да не стигаме до това да решаваме кой да бъде лекуван и кой - не. Защото интензивното легло само по себе си не лекува. Това е изключително скъпо начинание, изискващо не само високо технологично оборудване, но и интензивисти и медицински сестри с опит в интензивната медицина.
- Все още има хора, които не вярват, че COVID-19 съществува?
- Съществуването на коронавируса е неоспорим факт. Да, при немалка част от хората инфекцията протича безсимптомно или с лека симптоматика.
Това, както и противоречиви понякога научни съобщения може би дават основание на хората да подценяват опасността от тази инфекция.
Да не дава Господ да се попадне в процента на тежко протичащите случаи, понякога с фатален край и едва тогава да се признае за съществуването на COVID. А и навсякъде има нужда от доброволци, които биха се уверили с очите си за какво става дума.
Д-р Христо Якимов работи в отделението по анестезиология и интензивно лечение на университетската болница “Дева Мария” от 2015 г., в момента е неин зам.-управител. Има опит в болници във Великобритания и Ямайка.
Умишлено посегателство върху ледената пързалка в Русе
САЩ налагат санкции върху ключова руска банка
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Българка провокира с иновативен поглед към традицията на...
Зъботехник грабна титлата „Мистър София"