Д-р Аспарух Илиев: Обривът при маймунската шарка се появява около 5-ия след заразяването
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Няма опасност на разпространение като при коронавируса, твърди ученият
Маймунската шарка е заболяване, което в последните години предизвика вниманието на здравните експерти и обществеността. Въпреки че разпространението му не е мащабно като при коронавируса, заболяването крие своите рискове и изисква сериозен подход.
Според д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията в Берн, първите симптоми на маймунската шарка наподобяват обикновена инфекция, съобщава NOVA. Основният признак на заболяването е обрив, който обикновено се появява около петия ден след заразяването. Обривът започва с пъпка, която по-късно се вдлъбва и се запълва със секрет.
През 2022 и 2023 година в България се наблюдава вариант на маймунската шарка, който експертите определят като сравнително безопасен за хората. Въпреки това, д-р Илиев предупреждава, че в момента в Централноафриканските региони се разпространява подвариант на заболяването, който е с по-висока смъртност. Според данни от Световната здравна организация, в Конго са регистрирани около 15 000 случая на заразяване с този подвариант, от които 500 са завършили със смърт.
Здравните експерти обаче успокояват, че рискът от масово разпространение на маймунската шарка е далеч по-нисък в сравнение с коронавируса. Въпреки това, глобалното здравно общество остава в готовност за наблюдение и контрол на епидемиологичната ситуация.
Проблемите с птичия грип
Друг сериозен проблем в областта на общественото здраве е птичият грип. Д-р Аспарух Илиев обяснява, че основната опасност при този вирус идва от мутациите му. В Съединените американски щати са описани редица случаи на прехвърляне на вируса върху крави и хора, които са имали контакт с инфектирани животни. Подобни случаи подчертават необходимостта от внимателно наблюдение на разпространението на вирусите сред животните и хората.
Коронавирусът остава с нас
Д-р Илиев също коментира актуалната ситуация с коронавируса. Според него, вирусът е станал част от нашата действителност и ще продължи да бъде с нас завинаги. Това не означава, че трябва да бъдем безразлични към него. Хората с хронични заболявания са все още сред най-уязвимите групи, затова лекарят съветва да не се пренебрегват препоръките за ваксинация през есента.
„Коронавирусът продължава да представлява заплаха за определени групи от населението, и е важно да продължаваме да взимаме необходимите мерки за защита,” споделя експертът.
Докладвай този коментар за нередност
×Пак ли този?: Гей.....