Чужди служби придобиват класифицирана информация за България
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 6
Специалните служби на различни държави от региона продължават активно да работят за реализация на собствените външнополитически доктрини и стратегически интереси, включително чрез опити за придобиване на чувствителна и класифицирана информация за процеси в социалната, политическата, икономическата, военната сфера у нас.
Това се казва в годишния доклад за дейността на Държавна агенция „Национална сигурност“ /ДАНС/ за 2017 г. , предава БГНЕС.
Международен тероризъм
През 2017 г. не е получавана информация за подготвян атентат на територията на България.
“През 2017 г. не е получавана информация за подготовка или осъществяване на терористична дейност в България, за подготвяно нападение срещу български граждани и интереси зад граница и за изграждане на терористични структури на наша територия. Независимо от това намиращите се у нас обекти на други държави и български граждани и обекти в чужбина продължават да са сред възможните цели на евентуална терористична атака”, се посочва в доклада.
В документа се посочва, че се запазва високо нивото на терористичната заплаха в световен план, като в най-голяма степен тя продължава да е свързана с активността на „Ислямска държава”.
От ДАНС подчертават, че дейността на терористичните организации и пропагандата им продължават да оказват радикализиращо влияние върху уязвими общности в някои държави на Балканите. Като значим рисков фактор посочен големият брой чуждестранни бойци от региона и вероятността за завръщане на част от тях.
Със заповед на председателя на ДАНС са наложени принудителни административни мерки „отнемане право на пребиваване”, „експулсиране” и „забрана за влизане в Република България” на 31 лица, съпричастни към терористична дейност. В информационния масив на нежеланите чужденци в Република България като пътуващи чуждестранни бойци са включени 58 лица.
Нерелигиозен екстремизъм
Нарастващият брой чужденци в европейските държави вследствие миграционния натиск и свързаните с това икономически, финансови и социокултурни предизвикателства предпоставят трайна тенденция на увеличаване в общоевропейски план на привържениците на десни идеологии, близки до крайния национализъм.
"В България крайнодесните, крайнолевите и анархистките групи и организации продължават да са без реална политическа тежест и обществена подкрепа. Основните субекти имат изградени структури и лидери, но са с много ограничена членска маса. През периода активността им се свежда до участие в отбелязвания на исторически дати и включване в обществени и социални събития. Проявите протичат без нарушаване на обществения ред", отбелязват от ДАНС.
От агенцията подчертават, че към момента рискът за националната сигурност, произтичащ от дейността на крайнодесните, крайнолевите структури и анархистите, е с нисък интензитет.
Миграция и рискове
Миграционният натиск към Европа през 2017 г. намалява, за което допринасят и предприеманите от европейските държави и институции мерки. Същевременно трайните политически, икономически и социални проблеми, нестабилната обстановка по линия на сигурността в множество страни от Северна и Централна Африка, Близкия изток и Азия, и климатичните промени в тези региони предпоставят устойчиви миграционни нагласи на голям брой лица.
"През 2017 г. регистрираният миграционен натиск към България има значително по-ниски стойности (намаление с 84% спрямо 2016 г.). България запазва позицията си на транзитна дестинация за голяма част от насочилите се към Западна Европа кандидати за закрила и/или икономически имигранти", се казва в доклада на ДАНС.
"През 2017 г. ДАНС и МВР провеждат 21 съвместни операции на национално и регионално ниво за разкриване, пресичане и предотвратяване на дейности, свързани с незаконната миграция. Проведени са и 2 съвместни операции със съюзнически служби на други държави", се посочва в документа. В резултат е неутрализирана или ограничена дейността на престъпни групи и лица, занимаващи се с незаконно превеждане на чужди граждани през държавата граница и/или подпомагане на чужденци да пребивават или преминават в страната в нарушение на закона.
Със заповеди на председателя на ДАНС са наложени принудителни административни мерки „експулсиране” и „забрана за влизане в Република България” на 6 лица на основание съпричастност към незаконна миграция.
Служители на ДАНС провеждат интервюта по специализиран въпросник с незаконно влезлите в страната чужденци. През 2017 г. са проведени 1 609 интервюта, като 121 лица са определени като потенциален носител на риск за националната сигурност на България и са предприети мерки за недопускане легализиране на пребиваването им у нас.
През 2017 г. ДАНС осъществява голям обем контролна дейност във връзка с пребиваването на чужденци у нас. Проучени са общо 71 356 лица (спрямо 56 115 през 2016 г.). В резултат не е допуснато влизане или пребиваване в страната на чужди граждани с рисков профил, кандидатстващи за визи, статут на пребиваване, българско гражданство или получаване на закрила.
Чужди служби срещу България
Специалните служби на различни държави от региона продължават активно да работят за реализация на собствените външнополитически доктрини и стратегически интереси, включително чрез опити за придобиване на чувствителна и класифицирана информация за процеси в социалната, политическата, икономическата, военната сфера у нас.
"Траен обект на внимание остават позиции, намерения и активности на българската държава и съюзниците й по евроатлантическия вектор в областите външна политика, политика за сигурност, планиране на отбранителните действия и сътрудничество. Такъв акцент се наблюдава и по отношение на подготовката и провеждането на българското председателство на Съвета на ЕС. За изпълнение на разузнавателните задачи се прилага широк инструментариум, в т.ч. операции за влияние и въздействие. Продължава активността на някои специални служби за подпомагане на асимилационната политика по отношение на български общности зад граница“, се казва в доклада на ДАНС.
През периода на 4 лица са наложени ПАМ на основание придобити данни за съпричастност към дейност на чужди специални служби и дейност, насочена срещу националната сигурност на страната. В информационния масив на нежеланите чужденци в Република България са включени 5 лица на основание, че представляват заплаха за националната сигурност.
Корупция по висшите етажи
Корупцията остава значим политически, икономически и социален проблем, за противодействието на който в началото на 2018 г. е сформиран единен орган в лицето на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Според данните на ДАНС най-податливи на корупция са "секторите със значителен материален ресурс, където се установяват непрозрачни процедури за възлагане на дейности и са налице нарушения и слабости при упражняването на контролни или разрешителни функции".
През 2017 г. органите на Агенцията са осъществили общо 122 реализации . В резултат от работата на ДАНС са пресечени корупционни престъпления, извършени от служители на Агенция „Митници”, Агенция за държавна финансова инспекция, конкретно държавно горско стопанство, ръководни служители в общински администрации. Повдигнати са обвинения срещу 34 лица (в т.ч. на министър и на зам.-министър; на служебен министър; на директор на Специализирана болница; на изпълнителния директор на „Конгресен център НДК”). До прокуратурата са изпратени 10 сезиращи справки, в т.ч. за незаконосъобразни действия на 4-ма магистрати.
Русенски баскетболист загина в тежка катастрофа
Коронацията на крал Чарлз III е струвала 72 милиона паунда
МВР - Пловдив издирва мъж, прибрал забравени пари от...
Иван Белчев настоява за поставяне на шумозащитна стена на...
Депутатите не избраха председател на Народното събрание