„Чужденецът” и ”Живи легенди” са направени с пари от ВМА
- Редактор: Dunavmost
- Коментари: 2
Широко рекламираните филми „Чужденецът” и ”Живи легенди” на режисьора, сценариста и актьора Ники Илиев вероятно са направени с пари от ВМА. Такова подозрение се промъкна в киногилдията вследствие на разкритията за нарушенията в болницата и „топлата връзка” между предишния й шеф ген. Стоян Тонев и майката на Илиев проф. д-р Мирослава Кадурина - директор на Клиниката по дерматология.
Началникът на Клиниката по дерматология във ВМА проф. Мирослава Кадурина притежава и 84% от частната клиника "Дерма прим". Тя действа на територията на болницата, но, вместо приходи за ВМА, партньорството носи само загуби. Това показват данните от одитния доклад, извършен по поръчка на сегашния директор на болницата проф. д-р Николай Петров, който е публикуван и на сайта на Министерството на отбраната. В доклада партньорството е описано като
"осъществяване на дейност с публични ресурси в частна цел"
Настоящото ръководство на ВМА също потвърждава това обвързване.
Приходите на Клиниката по дерматология между 2007 и 2014 година са в размер на 2 милиона и 100 хиляди лева. А разходите са за повече от 12 милиона лева!!! Казано с прости думи - през последните 7 години разходите на Клиниката по дерматология надвишават приходите с милиони.
„Нямахме право на доболнична помощ, на джипита. По този начин болницата в момента се лишава от 12 милиона лева. Ако няма такива договори с тези фирми, тогава, освен загубата на средствата, се получава още един момент, лекарите на Военна болница отиват да работят извън болницата”, опитва се да се оправдае ген. Тонев.
Специалните му отношения с д-р Кадурина обаче са обществена тайна от години. Тя го наследява на поста в клиниката, когато той оглавява ВМА, а впоследствие двамата превръщат дерматологичния център в приоритетен за Военна болница, като най-важната част от него е... естетичната дерматология!? Това е първата клиника във ВМА, която е изцяло ремонтирана, а техниката в нея е последен писък на модата.
Там се влиза само с протекции и по списък
В него с предимство попадат имената на главни редакторки на вестници, тв началнички, артистки и певици, както и съпруги и приятелки на мъже с пари и власт.
Тонев и Кадурина се оказват изключително печеливш екип за повече от 10 години. През Клиниката по дерматология минават изключително видни личности, всеки със стабилна позиция в своята област, от което произлизат понякога и изненадващи дивиденти.
Преди време на журналистически въпрос към Ники Илиев, че майка му помага с финансирането на филмите, режисьорът на „Живи легенди” и „Чужденецът” отговаря: „Чувам всякакви неща, това не ме изненадва. Майка ми е лекар, баща ми е театрален режисьор и не знам как това би могло да се случи. Заплатите им не са чак толкова големи, за да ми платят филма. Истината е, че всички ми помагат – с баща ми имаме продуцентска къща, вуйчо ми ми помага, като играе във филма. Помощта на майка ми се изразява в това да ме свърже с някого, който би станал спонсор. Но филмът е направен изцяло със средствата от рекламодателите, има засилено продуктово позициониране. И филмът е направен с парите на тези хора, които рекламират в него.”
Някогашният водещ на „Мело тв мания” по БНТ и актьор в „Забранена любов” разказва обаче за „тежката” си битка за рекламодатели, напълно забравяйки, че вече е признал, че майка му му помага с контакти. „При първия беше малко по-трудно, направихме го и с малко по-нисък бюджет. Успяхме да убедим рекламодателите и с факта, че в първия филм ще участва Кристоф Ламбер, в „Живи легенди“ пък взе участие Микеле Плачидо. И лека-полека започнаха да откликват на предложението ни. Освен че трябва да имаш добър филм, трябва да си изградиш стратегия за намиране на средствата, да знаеш какво да им кажеш на потенциалните рекламодатели…”, казва той.
По думите му, за „Живи легенди“ бюджетът е 400 хил. лв. За „Чужденецът“ - между 250-300 хиляди. Специално „Легендите" бил излязъл на печалба, защото имал приходи от 700 хил. лв. „Разбира се, част от тях остават за киносалоните и създаването на филм на този пазарен принцип не би било възможно без продуктово позициониране и спонсори”, каза още Илиев.
Филмите на амбициозния син на д-р Кадурина се явиха на всевъзможни фестивали и дори взеха няколко награди. Никой обаче не уточни, че
участието на тези фестивали е... платено
Малко преди да избухне скандалът с ВМА и Клиниката по дерматология, Ники Илиев изненадващо се оказа и член на журито в „България търси талант”. Никой от bTV и екипа на Слави Трифонов не успя да обясни мотивирано каква е причината да бъде поканен. „Знам само, че той ще играе „лошото ченге” и ще излезе от образа си на добрия симпатяга, който е мил с всички. Защо обаче са се спрели на него, не мога да кажа”, коментира пред „ШОУ” вътрешен човек от bTV.
Точно по времето, когато стана ясно, че Илиев ще журира заедно с Дарина Павлова и Илиана Беновска, баща му и съпруг на д-р Кадурина – Бойко Илиев, пък гръмко обяви, че НДК отново възражда идеята за камерен театър в едно от своите пространства.
Създателят на „Нов театър-НДК” имал амбицията да върне „човеколюбивите ценности в театралното изкуство - добра драматургия с добри актьори”. Бойко Илиев казва, че освен драматични спектакли ще бъдат поставяни и мюзикъли, куклени представления.
Частният театър щял да заема 300 кв. м и още 100 – фоайе. Щяло да има и книжарница, в която ще се продават драматургични текстове. Като начало Илиев-старши планира да постави пиесата на Шафър „Амадеус”, а в една от главните роли е... братът на жена му – Георги Кадурин. В следващото заглавие „Поручик Бенц” от Димитър Димов, пък ще участва снаха му - Саня Борисова - Илиева.
Дали връзките на д-р Мирослава Кадурина са били достатъчни за главоломния успех на сина й и мъжа й
ще покаже разследването на прокуратурата. В началото на седмицата Стоян Тонев е подал заявления до главния прокурор и до председателя на Сметната палата. Чрез тях настоява за извършването на пълни проверки, които да установят законността на управлението и начина на сключване на договори на ВМА – София, за периода от 28 август 2012 г. до 1 януари 2015 година. „Смятам, че само по този начин може да бъде запазен авторитетът на най-голямото българско здравно заведение с национално значение и с особено значение в случай на война и природни бедствия“, се посочва още в писмото на ген. Тонев до главния прокурор и председателя на Сметната палата.
Вътрешните одитори на МО обаче са категорични, че с допускането на възможността за съвместяване на дейността на Клиниката по дерматология и „Дерма Прим” ООД са създадени условия на частната фирма за свободен достъп и ползване без основание на цялата медицинска апаратура и всички ресурси на клиниката.
Според ген. Николай Петров може да се стигне до заключението, че причината за нерентабилното управление на кожната клиника е свързаността с „Дерма Прим”, при която с публични и държавни средства се прави един частен бизнес.
Наличните отчети не съдържат достоверна информация за размера на разходите, извършени от „Дерма Прим” при ползването на медицинската апаратура, а само брой на обслужени пациенти от частната практика. Съдържащата се в отчетите информация не е обвързана с никакви форми на контрол от страна на ВМА, констатират от Министерството на отбраната.
„Не е нормално в извънработно време, почасово, да се ползва оборудване на болницата за частни цели. По тая логика може всеки хирург да наеме операционната за частни цели, да речем след 14:00 часа”, смята ген. Петров. Наредбите са категорични - частна дейност за доболнична помощ може да се извършва единствено на територията на т.нар. поликлиника към ВМА.
Естетична дерматоложка финансира и „Дякон Левски”
На д-р Мирослава Кадурина не са достигнали средства, за да финансира филм за Левски, каквито планове преди време са имали синът й и мъжът й, но това успя да направи нейна колежка от Абу Даби, която впоследствие става продуцент на лентата на Максим Генчев. Нейният син Симеон изпълнява ролята на Левски като дете във филма. В интервю за bTV д-р Златина Филипова разказа, че сама е потърсила режисьора Максим Генчев: „Написах му, че искам да му изпратя снимки на едно дете, което има очите на Левски. Казах, че това дете има интерес към актьорската професия, занимава се с театър. Той (Максим Генчев – бел. ред.) поиска да получи клип. Синът ми участваше в една детска пиеса, в която играеше туба с петрол. Максим каза, че е видял едно светло, слънчево, русо дете… и нищо повече“.
За да сбъдне мечтата на отрочето си, амбициозната д-р Филипова създава продуцентска компания и тегли заем от дубайска банка в размер на 1,5 млн. лв. „Разговарях с Максим и му казах, че каквото и да правя, не мога да извадя и предложа за снимките 2,5 млн. лв. И той тогава каза, че ще го снимаме с половината. Решението беше взето, за да може филмът да стане”, каза още д-р Филипова. В знак на благодарност, Максим Генчев намерил роля в „Дякон Левски“ и за докторката.
За „Дякон Левски” се изказа и Ники Илиев, който също е искал да снима филм за Апостола. „С баща ми (режисьора Бойко Илиев - б.а.) преди девет години имахме такава идея и той работеше по сценария, но не се осъществи. Първоначалната идея беше аз да играя ролята на Левски. Преди няколко години съм играл Апостола в театрално представление по случай годишнината му в Карлово.
Беше мултимедийно представление на площада пред 5000 души и си спомням, че в момента, в който излязох облечен като него с два пистолета, целият дотогава жужащ площад изведнъж млъкна. Не защото аз играех Левски, а защото самият образ на Левски се появи в този момент. Относно филма - ние тогава си мислехме, че за да се направи филм за Левски, трябват много пари, а и всеки българин си има вече изграден образ за него. Максим Генчев е направил филма с частни средства и знаейки как се правят частните филми, го поздравявам за смелостта. Много е опасна тази територия като цяло и не знам как ще се възприеме. Да направиш филм за Левски в България е неминуемо да понесеш огромни критики от невероятно много хора”, разказа Илиев-младши в интервю.
Коронацията на крал Чарлз III е струвала 72 милиона паунда
МВнР на Румъния издаде предупреждение за пътуване в България
Катастрофа на булевард "Христо Ботев"
Кремъл: Сигурни сме, че САЩ разбраха посланието на Путин
Новото ръководство на БСП - Русе очерта приоритетите си