Чешки депутати предупреждават за руски операции, които заплашват евроизборите
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Руската намеса не само застрашава свободното вземане на решения, но също така представлява неприемливо нарушение на правата на гражданите на Европейския съюз
Руското влияние и кампаниите за дезинформация в ЕС представляват значителна заплаха за целостта на предстоящите избори за Европейски парламент, съобщи комисията по външни работи, отбрана и сигурност на чешкия Сенат.
Заключението на комисията беше обявено от нейния председател Павел Фишер. То последва последните разкрития за дейността на медийната компания „Гласът на Европа“, която разпространява руска пропаганда в ЕС и наскоро беше поставена в санкционния списък на блока.
Според комисията руската намеса не само застрашава свободното вземане на решения, но също така представлява неприемливо нарушение на правата на гражданите на Европейския съюз, съобщи чешката информационна агенция, предаде EURACTIV.
Фишер посочи, че „мрежата „Гласът на Европа“ се е опитала да повлияе на обществения дебат в Чехия и други страни от ЕС с парите на Руската федерация, работила е срещу интересите на Чехия и систематично е разпространявала руска пропаганда“.
Сенатската комисия е получила информация за дейността на мрежата от Чешката информационна служба за сигурност по време на закрито заседание, обясни той.
В заключението си комисията изрази загриженост, че Словакия е предоставила международна закрила на проруския политик и медиен магнат, който стои зад „Гласът на Европа“, Артьом Марчевски. „Това действа срещу интересите на сигурността на Чехия“, добави Фишер.
В края на март чешкото правителство добави Марчевски към списъка със санкции заедно с „Гласът на Европа“ и бизнесмена Виктор Медведчук. Премиерът Петер Фиала заяви тогава, че Медведчук, с помощта на Марчевски, е организирал множество мрежи за влияние от Русия чрез мрежата. Правителството обвини двамата в разпространение на дезинформация и подкупване на европейски политици. Марчевски отрече обвиненията и се противопостави на санкциите.
Сенатската комисия също така обсъди продължаващото разследване на експлозията в депо за боеприпаси във Врбетице през 2014 г.
Разследващите приписват тази атака, довела до смъртта на двама чешки граждани, на двама офицери от руското военно разузнаване ГРУ, за които се твърди, че са имали за цел да спрат доставките на боеприпаси в региони, където Русия е провеждала военни операции.
Отказът на Русия да сътрудничи обаче спря полицейското разследване.
„Смятаме, че терористичната атака, извършена от руски войници на активна служба на наша територия, е грубо нарушение на суверенитета и сигурността на Чешката република и враждебен акт, срещу който Чехия е длъжна да се защитава“, заключи Фишер.