Чехия възобновява вноса на руски газ въпреки санкциите
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 4
Въпреки усилията за диверсификация, руският газ остава ключов за Чехия
През последните две години Европа положи сериозни усилия да намали зависимостта си от руската енергия, особено след инвазията на Русия в Украйна през 2022 година. Въпреки това, някои страни като Чехия се оказват принудени да се върнат към вноса на руски природен газ поради икономически и логистични причини.
Възстановяване на вноса на руски газ
През 2023 година Чехия обяви почти пълна независимост от руските енергийни доставки, като замени руския газ с алтернативни източници като норвежки газ и втечнен природен газ (LNG) от Нидерландия. Въпреки тези усилия, данни от чешкия тръбопроводен оператор Net4Gas показват, че през последното тримесечие на 2023 година около 74% от газа, влизащ в страната, е с руски произход, доставян през Словакия.
Това възстановяване на вноса на руски газ е резултат от по-ниските разходи за тези доставки в сравнение с алтернативите. Основен фактор за това е транзитната такса от 2,5 евро за мегаватчас, наложена от Германия за газовите потоци през нейната територия. Тази такса прави алтернативните доставки значително по-скъпи и насърчава някои търговци да търсят по-евтини варианти.
Предизвикателства пред енергийната независимост
Чешкото правителство продължава да твърди, че страната е независима от руските доставки, но пазарните условия и високите разходи за алтернативни източници поставят под въпрос тази независимост. Вносът на руски газ през Словакия е временна мярка, която ще продължи до края на 2024 година, когато изтича договорът за транзит през Украйна. След това се очаква доставките да спрат или силно да намалеят.
В същото време чешката енергийна компания CEZ AS работи активно за диверсификация на своите източници на газ, включително чрез LNG терминали в Нидерландия и Германия. Това е част от дългосрочната стратегия на Чехия за намаляване на зависимостта от Русия и укрепване на енергийната сигурност.
Влияние върху Европа
Ситуацията в Чехия подчертава по-широкото предизвикателство пред Европа – как да се намали зависимостта от руската енергия без значително увеличение на разходите за потребителите и бизнеса. Германската транзитна такса предизвика критики от страна на няколко централноевропейски държави, включително Чехия и Австрия, които настояват за нейното премахване. Според тях тази такса подкопава усилията за енергийна солидарност в ЕС и затруднява достъпа до неруски доставки.
Докато Европейският съюз продължава да работи върху планове за пълно прекратяване на зависимостта си от руските енергийни ресурси до 2027 година, настоящите икономически условия показват, че този процес ще бъде труден и изпълнен с предизвикателства.
Докладвай този коментар за нередност
×Учуден: Какви са тези пропагандни лъжи ?!?!?!? Що за клозетна "новина" ?!?!?! Четем - "данни от чешкия тръбопроводен оператор Net4Gas показват, че през последното тримесечие на 2023 година" , на база на което се прави заключение - "Това възстановяване на вноса на руски газ" ?!?!?!? Сега не сме ли 2024г. ?!?!?!? Говори се за "възстановяване на вноса на руски газ" за 2023г. - това е преди една година ?!?! А за 2024 нищо не се казва ... Отдел към мУтрофанова ли списва този сайт за русофилистична пропаганда ?!?!?
Докладвай този коментар за нередност
×Пандисчия до 1: Много харесвам Московчани със стегнатите халки,ауууу...
Докладвай този коментар за нередност
×До 1: Недей слуша Микрофонова,това което ви говори са неистини.То бива да си наивен,но....
Докладвай този коментар за нередност
×фена на Путин: Къде на майка си чешката шунда ще ходят иначе ? В брюксел да им напърдят педерастите с увисналите халки ? Цяла европа квичи на умряла свинчуга болна от АЧС. Мърши насрани ! А иначе много ви квакаха човките.