Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева

2
Как Община Русе харчи парите на данъкоплатците
Как Община Русе харчи парите на данъкоплатците Снимка: Dunavmost

Как Община Русе харчи парите на данъкоплатците

Общинският съветник Митко Кунчев от групата Продължаваме промяната - Демократична България в Русе представи данни за бюджета и разходите на община Русе, подчертавайки важността на прозрачността при управлението на публичните финанси. За функционирането на общината и изпълнението на различни проекти са необходими значителни финансови средства, които се събират чрез данъци и такси. Кунчев призовава общинските ръководства да информират гражданите по разбираем начин относно разходите, а не да публикуват сложни данни, трудни за тълкуване.

Основни параметри на бюджета на община Русе за 2024 година

Община Русе има амбициозен финансов план за 2024 година с бюджет, одобрен на 16 февруари от общинския съвет. Сумата от 274 538 444 лева обхваща приходите и разходите на общината, което цели да покрие текущите нужди и проектите за развитие в Русе. За да се поддържа балансиран бюджет, приходите и разходите трябва да бъдат равни. През годината бюджетът ще се актуализира според нуждите на общината, но без да нарушава баланса, посочват от администрацията.

Приходите на общината са разделени на две основни категории – държавни и местни. Делегираните от държавата дейности са обезпечени с 157 171 384 лева, а местните приходи възлизат на 117 367 060 лева. През годината обаче бюджетът може да бъде актуализиран, като към 30 юни 2024 г. уточненият годишен бюджет вече достига 292 061 771 лева.

Източници на приходи: местни данъци, такси и заеми

Местните приходи, които играят важна роля в бюджета на общината, включват разнообразни източници:

  • Местни данъци в размер на 28 405 000 лв.
  • Административни такси и други видове такси, които допринасят със 17 332 283 лв.
  • Приходи от собственост – 7 144 507 лв.
  • Дългосрочни заеми в размер на 11 768 927 лв.
  • Преходен остатък от 2023 г., който възлиза на 42 645 797 лв.

Община Русе реализира също така приходи от дарения и субсидии за проекти, които подкрепят разнообразни инициативи. Тези средства се разпределят в различни направления, насочени към подобряване на инфраструктурата и качеството на живот на жителите на общината.

Събираемост на местните данъци в сравнение с други общини

През 2023 г. община Русе постига сравнително висока събираемост на данъка върху недвижимите имоти - 85%, което е близо до средното ниво за страната. Данъкът върху превозните средства обаче показва по-ниска събираемост от 57%, която е под средната стойност за страната от 72%. Ето как се справят съседни общини със събираемостта на основните местни данъци:

  • Бургас – 86% за имоти и 78% за превозни средства
  • Стара Загора – 87% за имоти и 80% за превозни средства
  • Велико Търново – 85% за имоти и 80% за превозни средства

Ниската събираемост на данъка върху превозните средства в Русе остава предизвикателство за администрацията и поставя въпроса дали са необходими допълнителни мерки за подобряване на този показател.

Разходи и приоритети в бюджета на Русе за 2024 година

Разходите на община Русе са разнообразни и обхващат девет основни държавни функции, сред които са образование, здравеопазване, социални услуги и обществен ред. Част от местните приходи се използват за капиталови разходи, които се планират в рамките на инвестиционната програма на общината за 2024 г. – сумата за тези разходи е 46 587 967 лв. Ето някои от програмите, за които са предвидени средства:

  • Програма „Спорт“ с финансиране от 700 000 лв.
  • Програма „Култура“, която получава 130 000 лв.
  • Програма „Асистирана репродукция“ с 60 000 лв.
  • Клубове за пенсионери и инвалиди – 82 000 лв.

Финансовият ангажимент към културата и спорта отразява стремежа на общината да осигури по-добри условия за жителите на Русе, както и подкрепа за обществено значими каузи.

Концесии – допълнителен източник на приходи

За генериране на дългосрочни приходи общината разчита на няколко концесионни договора. Ето кои са основните обекти, отдадени на концесия и параметрите на договорите:

  1. Подлез на булевард „Христо Ботев“ до „Печатни платки“: договорът е сключен с ЕТ „Иво Иванов - Ивона“ за срок от 25 години и включва годишно концесионно възнаграждение от 1 500 лв.
  2. Пристанище за обществен транспорт „Пристис“: концесионерът „Порт Пристис“ ООД плаща фиксирано годишно възнаграждение от 58 680 лв., като има и променлива част, свързана с товарооборота. Договорът е за срок от 35 години.
  3. Спортен комплекс „Дунав“: договорът е сключен с „РДС Инвест“ ЕАД и включва еднократно възнаграждение от 12 000 лв., както и годишно възнаграждение, което се индексира на всеки три години. През 2023 г. сумата възлиза на 4 032 лв.

Тези дългосрочни договори предоставят постоянен източник на средства за общината, но оставят открит въпросът дали условията защитават в максимална степен интересите на жителите.

Кредитни задължения на община Русе

Освен собствените приходи и концесионните договори, община Русе използва дългосрочни кредити за решаване на стратегически задачи. Към 31 декември 2023 г., общината има сключени три дългосрочни и един краткосрочен кредитен договор, които обхващат следното:

  • Кредит с ОББ АД от 2017 г. за 10 млн. лв., с падеж през 2027 г.
  • Кредит с ДСК АД и „Регионален фонд за градско развитие“ от 2022 г., с размер 12 млн. лв. и срок за погасяване до 2037 г.
  • Кредит с Инвестбанк АД от 2023 г. в размер до 12 млн. лв. с падеж през 2033 г.
  • Краткосрочен кредит с фонд „Флаг“ и Уникредит Булбанк АД за 6 215 170 лв., който трябва да се погаси до 2024 г.

Общият дълг на общината възлиза на 23 796 894 лв., което представлява 28% от собствените приходи на общината. Според данните, дългът на човек в Русе е 129 лв., което е по-ниско от средното за страната (265 лв.).

Как се сравнява Русе с други общини по отношение на дълга?

Сравнението на дълга на община Русе с други сходни общини показва, че процентът от собствените приходи, заделени за дълг, е сравнително нисък:

  • Бургас – дълг от 36% спрямо приходите и 258 лв. на човек
  • Стара Загора – дълг от 32% и 146 лв. на човек
  • Плевен – дълг от 16% и 69 лв. на човек

Прозрачност и отчетност на бюджета

Общината посочва, че продължава да изпълнява своите задължения по отношение на прозрачността и отчетността на бюджета, като предоставя актуални данни на официалния си сайт и се стреми да информира гражданите за това как се разпределят и изразходват публичните средства. Местната администрация подчертава, че включването на гражданите и техният интерес към бюджетните въпроси е важен елемент за доброто функциониране на управлението.

Това кратко ръководство към бюджета на Русе предоставя на гражданите важна информация за състоянието на местните финанси и подчертава основните направления за разходване на средствата през годината.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 6
    5
    а какво стана
    с решението на съда за незаконното повишение на данък сгради и такса смет?!? Нещо се мълчи по въпроса?!?
  • 7
    4
    Предложение
    Дайте да им дадем: Всеки един от нас дължал по 125 лв.така излиза,нали? Да им ги дадем.Да изплатят всички заеми и да ги видим.Нямам спомен да съм взел заем,но да им дадем.125 лв. на човек,нищо не са.Но всички русенци влизаме в общината и следим какви ги вършат,продават,купуват,актуват,деактуват,обществени поръчки и т.н. Да спират да се чудят с какви проектчета през фирми да лапат мангизи,партии,общински съветници,бизнесмени,етноси разни,избори и другари отговорни и крайно безотговорни.Да им дадем.Да ги видим в края на 2025 г. до къде са стигнали.Да на правим експеримент:Експеримента ГЕРБ-СДС -БСП-ДПС НОВО НАЧАЛО-АПС-ПП-ДБ С ОБЩ ЗНАМЕНАТЕЛ РУСЕ ДОСЛУК.ДА ВИДИМ МАЙМУНЦИТЕ ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ.
  • 8
    3
    Браво, бай Пенчо!!!!!!!!!!
    Докато градските тоалетни /тези до Съдебната палата/ бяха безплатни за пенсионерите, бюджетът не се връзваше. Но сега, след като въведе такса и за пенсионерите виждате как хвръкна на 300 млн. Браво, бай Пенчо, ей това се казва управник. Дано да си останеш добре с простата...
  • 17
    2
    Гххйк
    Сбирщина Русе си върши добре работата с невидими резултати и въобръжаеми успехи. Напълно нищо не се прави с мозък, защото начело стоят малоумни.
  • 21
    1
    Багаин
    Боклуци мръсни, защо не давате информация колко пари отиват за заплати на шибаната общинска администрация? И как по брой на общинска администрация на глава от населението Русе е шампион България! Напълно вредна и безполезна! Как може за спорт да се дават пет пъти повече пари отколкото за култура??? Затова сте шибани неграмотници!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари