Бургазлия получи колата си с щети след фалшиво положителен тест за наркотици
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Златко Дипаяров води дело срещу отговорните за съхранението на автомобила му
Случай на фалшиво положителен тест за наркотици в Бургас разкрива сериозни проблеми в системата за контрол и съхранение на иззети превозни средства. Златко Дипаяров, жител на морския град, се оказа в центъра на правен и административен хаос, след като беше лишен от автомобила си за близо година поради грешка при първоначалното тестване.
На 25 декември 2023 година Дипаяров е спрян за рутинна проверка, при която полевият тест показва положителен резултат за кокаин. "Никога не съм употребявал и бях учуден как излезе", сподели пред NOVA той, категорично отричайки употребата на наркотични вещества.
Последвалите събития разкриват редица недостатъци в процедурите. Дипаяров е принуден да чака цели девет месеца за резултатите от кръвната проба, която в крайна сметка опровергава първоначалния тест. "Не бях уведомен, че е готова, трябваше сам да разбера", казва той, посочвайки липсата на комуникация от страна на отговорните институции.
Проблемите на Дипаяров обаче не приключват с връщането на шофьорската му книжка. При получаването на автомобила си той установява множество щети, които не са били налични преди конфискацията. "Има надрасквания и дупки на предния капак, тавана, страничното огледало и бронята", описва той състоянието на колата си.
Обяснението на разследващия полицай, че щетите са причинени от паднала ламарина, повдига въпроси относно условията за съхранение на иззетите автомобили. Още по-обезпокоително е, че на Дипаяров е отказано да получи копие от протокола за щетите, което допълнително усложнява ситуацията.
Съмненията на потърпевшия не се ограничават само до външните повреди. Той отбелязва, че преди шест месеца автомобилът не е могъл да запали поради липса на ток, докато при връщането му стартира без проблем. Това повдига въпроса дали колата е била използвана неправомерно по време на задържането ѝ.
В момента Дипаяров води дело срещу длъжностните лица, отговорни за съхранението на превозното средство. Този случай не само илюстрира личната трагедия на един човек, но и разкрива по-широк проблем с процедурите за тестване за наркотици и съхранение на иззети автомобили.
Случаят на Златко Дипаяров не е изолиран. През последните години зачестяват подобни инциденти с фалшиво положителни тестове за наркотици, извършени с устройства като DrugCheck3000 или DrugTest5000. Тези случаи водят до сериозни последици за засегнатите, включително незабавно задържане, личен обиск и временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство.
Експерти в областта на правото подчертават необходимостта от преразглеждане на процедурите и използваните технологии за тестване. Адвокат Силвия Петкова, която е работила по подобни случаи, коментира: "Необходимо е да се въведат по-надеждни методи за първоначално тестване и да се ускори процесът на лабораторните изследвания, за да се избегнат подобни ситуации в бъдеще."
Случаят на Дипаяров повдига важни въпроси относно баланса между ефективното правоприлагане и защитата на правата на гражданите. Той подчертава необходимостта от по-голяма прозрачност в процедурите и по-добра комуникация между институциите и засегнатите граждани.
Докато делото на Златко Дипаяров продължава, неговият случай служи като важно напомняне за необходимостта от постоянно усъвършенстване на системите за контрол и защита на правата на гражданите. Остава да се види как ще се развие този случай и какви промени може да предизвика в процедурите за тестване за наркотици и съхранение на иззети автомобили в България.