Брюксел към българите: Прощавайте, не успяхме с визите за САЩ

0
Еврокомисията обещава да напомни на Тръмп за правата на българите
Еврокомисията обещава да напомни на Тръмп за правата на българите Снимка: iStock

Въпреки засилените усилия, Европейската комисия не успя да постигне напредък в установяването на безвизов режим за пътуване до САЩ за българите и гражданите на още 4 европейски държави.

Това се признава в публикуван днес доклад на Еврокомисията - трети за последните 8 месеца, съобщи DNES.bg.

"Въпреки засилените контакти на политическо и техническо ниво, няма признаци за напредък", обявява Комисията, която е задължена да се бори за равнопоставени условия за пътуване на своите граждани извън ЕС.

В момента САЩ прилагат визов режим към българите, румънците, поляците, хърватите и кипърците. Останалите граждани на ЕС пътуват само с електронна регистрация.

По силата на Механизъм за реципрочност, който влезе в сила през 2014 г., Еврокомисията трябва да наложи временни визи на гражданите на държави, които не прилагат същите условия за пътуване на европейските граждани, от каквито се ползват те.

Предложението за въвеждане на двугодишен визов режим със САЩ трябваше да бъде направено от Европейската комисия през април, но тя изполва различни процедури, за да не го стори. Сред тях са и трите доклада по въпроса, публикувани от април насам.

Според Брюксел "временното спиране на безвизовия режим със САЩ, освен неблагоприятно въздействие върху гражданите и трудности при прилагането, ще има значителни отрицателни последици в политическите и дипломатически отношения, търговията, туризма и икономиката на ЕС".

Ето защо Европейската комисия няма да предложи въвеждането на визи за американски граждани, пътуващи към Европа, както изисква от нея Механизмът за реципрочност.

В частност анализът на Брюксел показва, че Вашингтон ще въведе незабавно визи за гражданите на ЕС, включително за тези от 23-те държави, с които сега имат безвизови отношения.

Смята се, че 5,5 млн американски и канадски туристи по-малко ще идват годишно в Европа, което пък ще удари по туризма. Преките загуби в сектора се изчисляват на 6,8 млрд евро годишно, като най-засегнати от тях ще бъдат Германия, Франция, Италия и Полша.

Еврокомисарят за вътрешните отношения Димитрис Аврамопулос заяви днес, че Комисията ще постави въпроса за важността на визовата реципрочност и пред новата американска администрация, след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп. Такава среща се очаква да има през първата половина на 2017 г.

За разлика от неуспеха със САЩ, Европейската комисия се похвали днес с договарянето на "ясен график" за отпадане на визите за българи и румънци за Канада. Отава ще премахне ограниченията за пътуване от 1 май за притежателите на американски визи и за тези, които са посещавали Канада през последните 10 г. От 1 декември ще отпаднат изискванията за вадене на визи за останалите граждани на Румъния и България.

Отпадането на визовия режим беше поставено като условие от София и Букурещ за подписването от тях на търговското споразумение между ЕС и Канада СЕТА на 30 октомври.

За да отложи предложението за въвеждането на временни визи за САЩ Еврокомисията поиска становища от Европейския парламент и от страните членки. Такова гласуваха само евродепутатите, които настояха Комисията да си изпълни задълженията и я заплашиха със съд, ако не го стори.

Страните членки оставиха без последствия призива на Еврокомисията да изразят мнение дали трябва да се слагат визи на американските граждани за Европа.

Източник: DNES.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари