Британска акушерка описа ужаса да родиш в България
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 1
Да се спрат нечовешките практики, прилагани по време на раждане в България и да се накара българското здравно министерство да сложи край на остарелия начин, по който българките са принудени да раждат.
Затова призовава британската акушерка Трейси Купър, която е била по европейски проект в рамките на 10 дни в България в края на месец май. Тя е наблюдавала отношението на лекарите, самото раждане и грижата за майката и бебето в страната ни, съобщи Offnews.
Нейна британска колежка е написала много крайна статия в сайта си след „невероятните отзиви“ на Трейси Купър по отношение на раждането в България, която вече се коментира в здравните среди в европейската общност: „Време е да надигнем глас срещу раждането в България“ - гласи статията.
В нея акушерката била у нас – Трейси Купър, описва раждането в България, така: „На бременността и раждането се гледа като на рисково събитие, разчита се на апаратура и медикаменти и много ненужни изследвания. По време на раждането се правят клизма, бръснене, натиска се корема на родилката, бие се рутинно окситоцин и се прави епизиотомия“, възмутена споделя английската акушерка.
Тя е изумена от факта, че бебетата се разделят от майките веднага, а бащите не са в стаята изобщо.
„Вие сте напълно обездвижена, акушерката е буквално легнала върху вас и притиска корема ви с цялата си тежест, докато ви правят рутинна епизиотомия. А когато излезе главичката на бебето, лекарят го издърпва, без да има контракция. Бебето ви е отнесено веднага и не можете да го видите най-малко два часа? Това се случва всеки ден. Това трябва да спре!“, разказва Купър и призовава европейката общност да спре това.
Според нея тези практики са нехуманни, а България е далеч от европейското раждане.
Според британската акушерка Трейси Купър много жени в България имат само по едно дете, тъй като не искат да раждат повече в такива условия. Някои пък искат да раждат сами у дома, за да избегнат упойките. „Грижата за родилките не е на основата на доказани практики, а на рутинни и остарели процедури“, заключава акушерката.
Трейси Купър дава за пример и статистиката: В България процентът на ражданията с цезарово сечение е цели 42%, перинаталната смъртност е 11 /1000 при средна за ЕС 7,14/1000, мъртвородените деца са 8% при средни стойности за ЕС от 5,27%, неонаталната смъртност е 4,5%, при средна стойност за ЕС от 2,74%.
Европейската общност трябва да направи нещо тези практики да бъдат спрени – призовава в крайна сметка Трейси Купър.
Червен код за две области от страната
Земетресение разлюля Софийска област
Танцуващ Дядо Коледа носи празнично настроение в центъра на...
Камион се заклещи в софийски тунел
Светлините на коледната елха ще грейнат в Русе