Борисов тръгва за Китай

0
36 български компании са включени в бизнес делегацията, която ще съпътства официалната визита на премиера Бойко Борисов и 7 от министрите в Китай
36 български компании са включени в бизнес делегацията, която ще съпътства официалната визита на премиера Бойко Борисов и 7 от министрите в Китай Снимка: Булфото

36 български компании са включени в бизнес делегацията, която ще съпътства официалната визита на премиера Бойко Борисов и 7 от министрите в Китай. Посещението е по повод Четвъртата среща на правителствените ръководители на Китай и страните от Централна и Източна Европа, която ще се проведе от 24 до 26 ноември в градовете Суджоу и Пекин.

На нея се очаква да присъстват премиерите на всички държави от ЦИЕ, пише "Стандарт". В делегацията на премиера Борисов са включени вицепремиерът Томислав Дончев, министрите на финансите Владислав Горанов, на икономиката, Божидар Лукарски, на земеделието Десислава Танева, на външните работи Даниел Митов , на регионалното развитие Лиляна Павлова и на транспорта Ивайло Московски. Миналата година срещата Китай-ЦИЕ се проведе в сръбската столица Белград.

Паралелно с политическите срещи е организиран голям търговско-икономически форум, който ще се проведе на 24 ноември в гр. Суджоу. Очакванията са той да бъде посетен от близо 1000 представители на бизнеса, от които над 400 са от Китай. Програмата включва три дискусионни панела и двустранни бизнес срещи. Темата на икономическия форум е новият стратегически план на Китай "Един пояс, един път", който се определя като Новия път на коприната. Министърът на икономиката Божидар Лукарски ще участва в един от панелите, в който ще представи възможностите за инвестиции в индустриалните зони в България. В друга сесия участие ще вземе министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.

Вчера кабинетът прие проект на споразумение за сътрудничество между МРРБ и китайското Министерството на жилищата и развитието на градските и селските райони. Ако до визитата на родната делегация в Пекин документът бъде одобрен от китайските власти, той може да бъде подписан по време на посещението. Подписването на документа ще създаде условия за укрепване и разширяване на двустранните отношения с Китай в областта на строителството и архитектурата, става ясно от решението на МС. Вчера кабинетът одобри и проектоспоразумение за сътрудничество за периода 2016-2019 г. между министерствата на образованието на двете страни. В документа са посочени квоти за обмен на студенти, докторанти, специализанти и преподаватели между България и Китай. Както и мерки за насърчаване на сътрудничеството между университетите на двете страни и за изучаването на български и китайски език.

Ден преди старта на четвъртата среща Китай-ЦИЕ, в Шанхай, на 23 ноември, ще се проведе българо-китайски инвестиционен форум, организиран от Българската агенция за инвестиции. Очаква се на него на присъстват близо 100 китайски фирми. От страна на българското правителство участие ще вземат министрите Божидар Лукарски и Десислава Танева, както и вицпремиерът Томислав Дончев.

36-те български компании, които заминават за Китай, са основно малки и средни, посочиха от икономическото министерство. Това са фирми за производство на храни, козметика, розово масло, бутилиране на води, туризъм, комуникации. Повечето от тях вече развиват дейност с китайски партньори.

Източник: Стандарт нюз
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари