Борисов измисли как да прибере ромите ни от Европа
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Бойко Борисов е третият премиер след Иван Костов и Симеон Сакскобургготски, който предлага формула как да се върнат българите от чужбина.
Събраната от предците му мъдрост е концентрирал в нова инициатива, която неговата заместник-министърка на труда и социалната политика Зорница Русинова разви миналата седмица на семинар за журналисти в Боровец. Казва се "1200" и ще бъде одобрена на 12 декември, пише СВЕТОСЛАВ ТЕРЗИЕВ във вестник СЕГА.
От Костов е взел родолюбивия сантимент на яловата инициатива "Българският Великден". От юпитата на Симеон е почерпал безсрамието, афиширано под лозунга "Срам ни е от вас", който им послужи да се доберат до милиони държавни пари. А от себе си влага опита как се въртят еврофондове за собствено и чуждо благо. Неговата инициатива се опира на магическата роля на числото 1200.
Такава е минималната мотивираща заплата в България според сметките на социалното министерство, което предлага начинаещите социални работници и детегледачите да стартират с 1200 лв. - т.е. 100 лв. повече от заплатите на младите учители след предстоящото им увеличение със 17% догодина. Чиновниците смятат, че ако предложат толкова и на българите в чужбина, родината ще им домилее и няма да издържат на изкушението да се върнат.
Планът е семпъл, което говори за умствените способности на авторите му или за скрит по-мъдър замисъл. Министерството възнамерява да използва европейски пари от Оперативната програма за развитие на човешките ресурси. Пилотният проект ще обхване 350 българи в чужбина и техните семейства, като за една година ще им бъдат гарантирани 1200 лв. месечно (приблизително колкото е средната работна заплата в страната през 2019 г.). Те ще бъдат консултирани и свързани с работодатели в България, ще им бъде изготвен индивидуален план за действие и ще имат достъп до пакети от услуги за по-лесна адаптация на родна земя, пише на сайта на Комитета за наблюдение на оперативната програма. По процедурата се планира на завърналите се българи да бъдат поемани разходи за наем, за детегледач до записване на децата в ясла или детска градина, финансови стимули за работа в области с ниски възнаграждения. Предвижда се поемане и на разходите за обучение на български език за членове от семейството, които не владеят български език. Предприемчивите българи, които се завърнат, ще бъдат консултирани за развиване на предприемачество и насочване към финансови посредници за отпускане на микрокредити по линия на финансовите инструменти на оперативната програма. Ако се хванат някъде на по-зле платена работа, правителството ще доплаща до 1200 лв. Така твърди министерството, а министърката добавя, че 70% от българите, участвали в трудовите борси зад граница, имат желание да се върнат в България. Липсвал им само последен стимул, с който държавата да преодолее колебанието им.
И той вече е налице: предлага им двойно повече от минималната работна заплата, която догодина ще бъде 610 лв. Тук възниква двупосочен въпрос: колко от набелязаните 350 "млади българи" на възраст до 54 години ще пожелаят да работят в България за две минимални заплати, които са далеч под предлаганите им в по-богати държави социални помощи; второ, колко от работещите у нас на минимална заплата около 400 000 българи ще пожелаят през същия период да се изнесат в чужбина поради нетърпимата си мизерия у нас? И двата аспекта на въпроса водят до силно съмнение, че ще бъде обърнат процесът на доброволно (което си е всъщност по неволя) обезбългаряване на държавата.
Можем да си представим как българите, които още не са се отправили към терминалите, ще гледат на избраниците, ухажвани от правителството с двойно по-високи заплати, само и само да се върнат. Вярно е, че парите са европейски, т.е. чужди по широкоразпространените у нас разбирания, но чувството за социална справедливост няма как да не бъде засегнато.
И все пак кой би се върнал при такава оферта?
Бългapитe, живeeщи в чyжбинa, ca изпpaтили у нас рекордните 1.176 млpд. eвpo пpeз 2018 г., показаха последни данни на Eвpocтaт. Πpeминaвaнeтo нa пcиxoлoгичecĸaтa гpaницa oт 1 млpд. eвpo e станало зa пъpви път, a нa гoдишнa бaзa изпpaтeнитe в родината суми са нараснали с пoчти 25%. Оĸoлo 80% oт парите от чужбина са дошли от българи, живeeщи в страни от Eвpoпeйcĸия cъюз. Cъщeвpeмeннo cyмитe, ĸoитo ca изпpaтeни oт cтpaнaтa ĸъм живeeщи в чyжбинa българи, възлизaт нa eдвa 20 млн. eвpo, тpи чeтвъpти oт ĸoитo ca изпpaтeни ĸъм cтpaни извън Eвpoпeйcĸия cъюз. Тоест към ЕС са изтекли само 5 млн. евро. Толкова са възможностите на нашенците да помогнат със скромните си доходи на свои близки зад граница.
Числата говорят, че емигриралите българи продължават да се замогват където са се установили, стига да са се интегрирали в тамошните общества. Които от тях не са се интегрирали, разбира се, продължават да разчитат на социални помощи, за да оцелеят. Другите държави няма как да им се радват, защото източват социалните им фондове. Повечето не крият, че най-много им тежат ромските общности, чиято колективна интеграция е неуспешна за разлика от индивидуалната в отделни случаи. Франция и Германия упражняват системен натиск България да си ги прибере, но това не може да стане принудително, защото те имат право на свободно движение като останалите българи и европейци.
Единственото решение е доброволното им завръщане, ако родината им се представи като по-привлекателна от чужбината. Други държави вече са правили опити да ги изкушават с пари за отпращане назад, но усилията им винаги са били контрапродуктивни, защото офертите им са служели като магнит за други да дойдат. А възползвалите се от еднократните суми после пак са се озовавали на същите гишета за помощи. Идеята да се въведе не еднократно, а продължаващо заплащане на друго място изглежда по-разумна. Франция и Германия не смятат еврофондовете (за разлика от България) за кьорави чужди пари, защото са нетни донори, но и те са склонни да ги прежалят по-лесно, защото са общи. Така че перспективата да се разпредели тежестта за решаване на ромския въпрос чрез търсене на общоевропейско, а не национално решение вероятно им се струва оправдана.
Освен това няма как да не са забелязали, че когато предлагат за нещо европари, Бойко Борисов става по-разговорлив.
По темата за ромите винаги е отговарял, че не може да ги задържи насила (същото казва и за мигрантите, преминаващи транзит през страната на път за Западна Европа). Вие сте им по-привлекателни, защото сте по-богати, уверявал ги е напълно основателно той. Сега му дават европейски пари, за да прави (както се казва) помен с чужда пита. И той не им се мръщи. Сумата не е голяма - някакви си 10 млн. евро. Но защо да ги отказва, като знае, че парите ще бъдат похарчени и българите от ромски или друг произход пак ще се върнат при по-богатите си хазяи.
Средствата, предвидени за България по тази оперативна програма през следващия финансов период за 2021-2027 г., се очаква да бъдат двойно по-големи от настоящия. Зам.-министърката Русинова бе цитирана да казва: „Очакваме ресурсът да е около 4 милиарда лева – половината ще са за развитие на пазара на труда, а 2 милиарда са предвидени за социално включване“ (на ромите). По този начин ще се провери верността на твърдението, че което не става с пари, става с много пари. Все пак са европейски. Но България е доказала, че няма толкова голяма сума, която нейната клептокрация да не може да усвои и да поиска още.
Асен Василев: Срещу всеки неудобен за Пеевски изведнъж се...
Асен Василев: Срещу всеки неудобен за Пеевски изведнъж се...
Асен Василев: Срещу всеки неудобен за Пеевски изведнъж се...
Асен Василев: Срещу всеки неудобен за Пеевски изведнъж се...
Асен Василев: Срещу всеки неудобен за Пеевски изведнъж се...