Болници настояват за PCR тест при планов прием

0
Това се казва в писмо, което три съсловни организации са изпратили до министъра на здравеопазването Кирил Ананиев
Това се казва в писмо, което три съсловни организации са изпратили до министъра на здравеопазването Кирил Ананиев Снимка: iStock

Българската болнична асоциация, Националното сдружение на частните болници, както и Сдружението на общинските болници в България настояват на всеки пациент, планиран за планов прием в болница, да се прави PCR тест за коронавирус.

Това се казва в писмо, което трите организации са изпратили до министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, идо началника на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски, предава Канал 3.

"Обръщаме се към Вас от името на нашите членове, които представляват над половината болници в страната, тъй като констатираме, че е налице празнота в заповедите на Министерство на здравеопазването за поведение на болниците в епидемиологична обстановка, спрямо пациентите които влизат за планов прием.

Плановият прием беше възстановен със Заповед на МЗ, без да става ясно как ще се подхожда към пациентите с други оплаквания, които нямат симптоми на вируса. Ще бъдат ли проверявани за наличие на вируса Ковид-19?

В тази хипотеза на нормативна празнота, лечебните заведения са изправени пред две алтернативи.

Едната е да приемат пациентите, без каквито и да било особености на протокола, и да оставят тяхното свободно движение в лечебното заведение, съответно - контакт с останалите пациенти и персонала на болницата. В случай обаче, че се окаже че такъв пациент е носител на вируса Ковид-19, то той ще постави в заплаха и съответно карантина огромна част от персонала на болницата и останалите пациенти в нея, както и „съответната структура“, с всички последици от това.

Ето защо такъв сценарий не изглежда разумен от гледна точка на ограничаване на разпространението на епидемията.

Вторият вариант за лечебното заведение е да третира съответния пациент като рисков – потенциален вирусоносител, като го постави в режим на изолация, включително с изразходване на предпазни средства и специален персонал, за неговото обслужване, тоест вкарване на ресурси, които струват пари и най-вече усилия и време на нашият персонал.

По тази причина този подход не е икономически и планово (организация на персонала) удачен.

Единственият начин, по който може да се избегне развитието на тези два сценария е пациентите постъпващи за планов прием, без симптоми, да бъдат предварително тествани с PCR за Ковид-19.

Такива тестове са въведени в много лечебни заведения, като част от решенията на съответните ръководства за справяне с епидемиологичната обстановка, поради липса на единно решение от МЗ. Някои ЛЗ все още разполагат с дарени тестове, но реално при останалите случаи пациентите заплащат за PCR тест, който представят при приема.

От няколко дни в публичното пространство има коментари, по повод Ваше становище, публикувано на сайта на МЗ, че пациентите не следва сами да финансират подобен тест.

В публикувано от Министерството на здравеопазването становище се казва че: „Приемът за диагностика и лечение (в т.ч. и оперативно) в болнични условия се осъществява въз основа на здравословното състояние и свързаните с него индикации за болнично лечение и не трябва да бъде възпрепятстван от въвеждане на други предварителни условия“. Скрининговото изследването за носителство на Ковид 19 е част именно от процеса на оценка на здравословното състояние и по никакъв начин не противоречи на правото на пациента за достъп до лечение. Напротив – такава практика съществува отдавна по отношение на изследванията за HIV, HCV, HBV, сифилис и др., които масово се провеждат и дори се изискват преди прием за лечение в болнично заведение, като в голяма част се самофинансират от пациентите.

По тази причина считаме, че разходите за тези тестове от страна на Министерство на здравеопазването, в интерес на всички български пациенти и на нормалното функциониране на системата на здравеопазването.

С особена сила това важи за случаи, в които пациентът ще бъде подлаган на анестезия и тези, на които предстои лапароскопска или ендоскопска процедура. Това са процедури, при които има най-голям риск от заразяване на персонала.

Този подход е важен и по една причина - в последните седмици в публичното пространство се тиражира и болниците се приемат, като място което е опасно, а именно „огнище на Зараза с Ковид-19“.

Пациенти с други оплаквания не смеят да постъпят в лечебни заведения, именно защото се страхуват да не бъдат заразени там с Ковид-19. Същото беше изтъкнато и на срещата на болничните мениджъри с Д-р Кунчев миналата седмица.

Ако министерството въведе и заплаща тестването преди прием, това със сигурност ще възвърне спокойствието на пациентите, които ще могат своевременно да се отнасят към болниците за необходимото им лечение по други заболявания, извън Ковид-19.

В същото време, такава стъпка е очаквана и логична, предвид поведението и инструкциите подавани от МЗ и Националния оперативен щаб в последните 3 месеца в условията на пандемията", пишат още трите организации.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари