Болничните намаляват, смъртността скача

0
Изкривената статистика пациентските организации обаче определиха като бомба със закъснител
Изкривената статистика пациентските организации обаче определиха като бомба със закъснител Видео: NOVA

Ситуацията е бомба със закъснител, предупреждават медици

В пъти по-малко болнични са издадени тази година на фона на големия брой болни и в изолация заради коронавируса. Това сочат данни, с които NOVA разполага.

Какво значи това? Ако погледнем цифрите на НОИ, през октомври тази година са приети около 230 000 болнични листове. Тове е с почти 11 400 по-малко от същия период през миналата година.

През 2020 г. до момента общо приетите болнични листове са малко над 2 250 000. Това е с близо 378 000 по-малко спрямо 2019 г.

Едва 36 000 от болничните тази година са за карантина за коронавирус.

В столичното 125 СУ „Боян Пенев” наскоро става ясно, че учителите с положителни проби за COVID вече са 16. Затова директорът взима решение – минават онлайн. А заразените учители са болни, но състоянието им позволява да преподават от вкъщи.

„Едно от предимствата на дистанционното обучение е, че 8 колеги, които са болни, не взимат болнични, а работят от вкъщи”, обясни директорът Венелина Николова.

А лични лекари признават – с настъпването на пандемията вместо пациенти за болничен молят и работодатели.

„Пролетта имаше по-голям натиск върху нас от работодатели за издаване на болнични. Тогава паниката беше голяма и ако вие кихнете в работата, работодателят ви праща да си ходите”, обясни д-р Атанас Пелтеков, общопрактикуващ лекар.

Междувременно, болни хора продължават да работят и от вкъщи, под формата на хоумофис. Така - болничните намаляват още, а разликата спрямо миналата година се усеща и по още една причина - спирането на плановия прием в болниците. Изкривената статистика пациентските организации обаче определиха като бомба със закъснител.

„Хората се уплашиха и не ходиха на лекар. Плановите операции са 90% от всички операции. Тоест, когато с 90% е намаляла дейността на болниците, е логично да намалеят и болничните”, обясни д-р Стойчо Кацаров.

„Ние един път го преживяхме това след първото затваряне на първата вълна. Когато след това дойдоха болните и те бяха вече в късния стадий, когато ние не можехме да помогнем вече”, обясни д-р Зоран Станков, Клиника по „Инвазивна кардиология”, Сити клиник.

Още в началото на пандемията и медици алармираха за обратния ефект, който се очаква след спирането на плановите интервенции и диагностиката.

Последиците, според тях, сега ще са още по-сериозни. От справката на НСИ пък става ясно, че смъртността също се повишава от края на юни. Пример е последната седмица на октомври, в която починалите са с 652-ма повече, спрямо 2019 г. са средно с между 20 и 30 повече спрямо същия период на миналата година.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари