Богдан Милчев: Колкото по-бързо забраним тротинетките, толкова по-малко пострадали деца

3
Невъзможно е тротинетките да бъдат контролирани, заяви експертът
Невъзможно е тротинетките да бъдат контролирани, заяви експертът Снимка: БТА

Невъзможно е тротинетките да бъдат контролирани, заяви експертът

Близо 90 процента от българските шофьори смятат, че държавата използва камерите за скорост предимно, за да пълни хазната, а не за да въведе ред по пътищата. Множество от тях смятат, че мобилните устройства за измерване на скоростта се залагат на места с изкуствено създадени ограничения, наричани „хранилки“, което води до значителни приходи от глоби. В същото време, въпреки усилията на пътната полиция, броят на тежките катастрофи за първите месеци на 2024 г. е с над 200 повече в сравнение с миналата година. Въпреки това, убитите са с повече от 60 по-малко, а ранените – само със 7 по-малко от предходната година.

Този въпрос коментира в интервю пред Труд инж. Богдан Милчев, бивш ръководител на КАТ-София и настоящ директор на Института за пътна безопасност, за да получим неговото мнение относно тези противоречиви данни и как шофьорите възприемат камерите за скорост.

Институтът за пътна безопасност наскоро проведе допитване, според което 86% от българските шофьори смятат, че държавата основно преследва финансови цели с използването на камерите. „Камерите са възприемани като капани, които не допринасят за сигурността на пътя, а се използват за събиране на глоби“, обясни инж. Милчев. Според него, мнозина шофьори са убедени, че камерите често се инсталират на места, където пътнотранспортните произшествия са редки, но ограниченията на скоростта са необичайно строги.

Инж. Милчев разказа, че тези устройства продължават да се поставят на неподходящи места, което води до недоволство сред шофьорите. Той подчерта, че дори многобройните заявления от вътрешни министри за промяна на политиката за разполагане на камерите не са довели до съществени промени. Той също така подчерта, че продължава да се използват системи, които често не издържат на удари, а голям процент от обезопасителните системи по пътищата, като мантинелите, са неправилно монтирани, което застрашава живота на шофьорите.

Според Милчев, статистиката на МВР относно намаления брой на убитите в ПТП-та може да е манипулирана, като изтъква, че без конкретни обяснения за това намаление, то може да се дължи на нерегистрирани инциденти. Той подчерта, че намаляването на жертвите не съответства на увеличаването на броя на катастрофите.

Относно инцидентите с тротинетки, Милчев коментира следното: "Колкото по-бързо бъдат забранени индивидуалните електрически превозни средства, така наречените тротинетки, толкова по-малко пострадали и убити наши деца. Този извод е не само български, а и европейски, защото такива забрани вече са въведени в столици като Мадрид, Париж и Осло и в много други големи градове. Забраните се налагат, защото е невъзможно тротинетките да бъдат контролирани. Дори в такива големи страни като Испания и Франция, общинските и полицейските власти нямат ресурс да наложат спазване на правилата от тези участници в движението. Същото е и в България – има изисквания по закон, но никой не може да следи технически дали тротинетката е настроена да се движи със скорост до 25 км/ч. Никой не знае кой я кара – виждате дете, което се качило, но никой не проверява то на 14 години ли е, или под тази възраст, виждате тийнейджър на тротинетка без каска, но не знаете навършил ли е той 18 години или не е...Хората в Европа се видяха в чудо от тротинетките и ще видите, че там ще ги забранят, докато ние продължаваме да броим пострадалите деца.".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    6
    Тонката
    Разбира се че има контрол над тротинетките за всеки един се прави засада и с твърд предмет бой до спукване .....Втори вариант чупене на ръцете или краката...В Варна скоро ще се сформира такава група която ще се справи доста добре...
  • -3
    5
    Шофъор
    По принцип в България е най- лесно да забраним нещо вместо да решим ситуацията ... Ще попитам кое е по- опасно от тротинетките ...... 1. Ние шофьорите със НЕКОМПЕТЕНОСТТА си или заради това че се крием за черните си очила забравили МИГАЧИТЕ за какво служат . 2. Колоездачите - нали и те са на пътя - по цяла ЕВРОПА . 3. Мотористите - свобода , алкохол и т.н НЕ сме ли смешно общество - ДА ОБВИНЯВАМЕ ДЕЦАТА ЗА НАШАТА НЕКАДЪРНОСТ . Позорна нация сме
  • 1
    4
    До пешеходеца
    Колкото обръшат внимание и директорите на училища, когато учениците пушат под прозорците им. За награда някои от тях, които наксоро се пенсионираха като Т. Коцев, получиха дори златна значка, нищо че същият беше осъден за значителен брой нарушения и уволнен, но подкупният съд и протекциите на някои партии като ДСБ и ГЕРБ го върнаха отново на власт.
  • 6
    3
    Пешеходец
    Застанете пред общината в 07.15 и гледайте как префъркват тротинетки с по 2 деца,a oбщинските служители стоят до входа и пушат цигари безразлични към проблема с децата на Русе.
  • 11
    2
    Загрижен
    ЕЕЕЕ най-накрая един мислещ човек! ПЪЛНА ЗАБРАНА ТРЯБВА! В противен случай, ще има още много изгубени животи.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

"Москвич" пускат на пазара електречески автомобил. Пробегът зависи от дължината на кабела.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари