БНТ избира нов генерален директор на 29 юни
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
СЕМ допусна всички претенденти за генерален директор на БНТ
Съветът за електронни медии (СЕМ) допусна сегашния шеф на БНТ Емил Кошлуков и останалите 7 претенденти за генерален директор на БНТ до финалната фаза - изслушване на концепциите. Това се случва независимо от острите сигнали на общественици и културни дейци, че според тях той не отговаря на изискването "да има обществен авторитет и професионално признание".
Изслушванията ще се проведат на 27-и и 28 юни, а изборът на нов ръководител на обществената телевизия ще бъде на 29 юни.
Председателят на СЕМ Соня Момчилова коментира сигнала на обществениците по време на заседанието.
"Лично аз имам известен пресантиман към подписки и списъци, затова не се поддавам на подобни въздействия и влияния. Освен това в чест на обективната истина трябва да споменем, че писма и в подкрепа на управляващия в момента националната телевизия пристигнаха в СЕМ, така че няма как да не вземем под внимание и обратната гледна точка, която бе застъпена в тях, както и по отношение позицията на синдикатите.", каза Момчилова.
Казусът бе коментиран и от другия член на СЕМ Пролет Велкова.
"Имам резерви към кандидатурата на Кошлуков заради неговия обществен авторитет. Първо изискване към бъдещия генерален директор, е именно неговият обществен авторитет. След консултация с компетентни юристи на СЕМ, реших да подкрепя неговото изслушване в следващия етап на конкурса, защото ако не го направим, може да последва обжалване и да вкара съветът за електронни медии в процедури, които да се окажат проблемни за следващото ръководство на БНТ", каза тя.
20 културни дейци, сред които Иван Лечев, политолога проф. Евгений Дайнов, певицата Камелия Тодорова, журналистът Искра Ангелова, тенисистката Мануела Малеева и др. посочват конкретни примери, с които мотивират тезата си, припомни Mediapool.bg
"Силно притеснителни и говорещи за политически зависимости и обвързаности факти от неговата биография са, че е бил лидер и основател на политическа партия “Новото време”. Работил е в партийната телевизия “Алфа” на политическа партия “Атака”. Бил е ръководен кадър във фалиралата компрометирана и печално известна като телевизията на "Василев и Пеевски" ТВ7. Има неясноти относно управленския му стаж и доказателства за лъжливи данни при първото му кандидатстване за поста “генерален директор” в БНТ", посочват те.
В сигнала обществениците дават примери, които определят като "компрометирани действия".
"Негови действия, осъществени в рамките на мандата му като “програмен директор” в БНТ (времеви период декември 2017 - юли 2019), когато още с първия опит не успява да се класира за директор на медията, както и в по-ново време като вече заемащ поста “генерален директор“ (времеви период 2019-2022), които действия са абсолютно несъвместими с понятия като авторитет, достойнство и интегритет, и които опозоряват и компрометират не само него лично, но и самата медия, която той ръководи”, пише в сигнала.
В сигнала са изброени и недопустими прояви, извършени от Кошлуков. Сред тях са размахването на среден пръст като програмен директор и водещ на предаването “Още от деня", намесата в редакторската политика на предаването “Денят започва с култура" .
Пускането на фалшива новина, свързана с Народния съд около протестите на “Изправи се, мутри вън”, за която впоследствие БНТ се извинява. И още липсата на отразяване и излъчване на ключово изявление на Президента по време на национален празник на Р.България, за което впоследствие БНТ се извинява. А също така премахването на най-гледаното детско предаване “Сънчо” от програмата на медията и на “обичаното и гледано културно предаване “Нощни птици” от програмата на медията.
Изслушването на концепциите е насрочено за 27 и 28 юни. До момента в надпреварата за генерален директор на БНТ са допуснати 8 кандидата - Сашо Диков, доц. Светлана Божилова, Венелин Петков, Красимир Ангелов, Сашо Йовков, Ирина Величкова, Василена Матакева, Емил Кошлуков.
На 29 юни членовете на медийния регулатор ще гласуват. Генералният директор може да бъде избран с обикновено мнозинство – т.е. с гласовете на трима от общо петимата членове на медийния съвет.