БНБ ще определя колко голям заем могат да теглят кредитополучателите

0
По-големи правомощия на централната банка от догодина
По-големи правомощия на централната банка от догодина Видео: Bloomberg

Българската народна банка (БНБ) да има правомощията да въвежда мерки за ограничаване на прекомерен растеж на кредитирането.

Това предвиждат промените в Закона за БНБ, които бяха приети от Народното събрание.

По думите на финансистът и бивш представител на БНБ в Комитета за финансова стабилност на ЕЦБ Борис Петров измененията ще дадат право на институцията да контролира съотношението между размера на заема и обезпечението, а също така и на размера на кредита и дохода на кредитополучателя.

"На БНБ се дават такива правомощия, като целта е да се заздравят устоите на банковата система, така че при един прекомерен кредитер растеж и последваща реализация на определени негативни макроикономически условия, банките да не могат да реализират по-високи от очакваните загуби и да бъдат добре защитени", обяснява той в интервю за BloombergTV България.

Експертът е на мнение, че оптималното съотношение при жилищните заеми е кредитът да покрива около 60% от стойността на имота. "Все пак зависи и в каква степен имаме отделяне на пазара на жилищни имоти от устойчивите стойности", допълва той.

Що се отнася до съотношението между месечните вноски и дохода на кредитополучателя финансистът смята, че в този случай трябва да се има предвид до каква степен доходът е подложен на риск.

"Ако считаме, че в една икономическа система заетостта е подложена под по-висок риск, този коефициент би следвало да бъде малко по-висок, тоест по-консервативен", обяснява Петров.

Експертът обобщава, че основните промени в нормативния акт са свързани с гарантирането на независимостта на УС на БНБ и на членовете му при вземане на решения. Също така според тях централната банка няма да има право пряко и косвено да финансира правителството, както и европейски организации.

Промените в Закона за БНБ бяха приети на второ четене в края на миналата седмица. Правомощията на финансовата институция, свързани с мерките за ограничаване на кредитирането обаче не присъстваха в първоначалното предложение на Министерство на финансите. Те бяха включени в текстовете между първото и второто четене в Народното събрание.

Измененията предстои да влязат в сила от 1 януари 2019 година. Конкретно мерките, свързани с кредитирането, ще могат да бъдат налагани за цялата банкова система. Те ще бъдат използвани в случаите на прекомерен растеж на кредитирането.

Нововъведенията в нормативния акт са важни за потребителите, като е възможно в зависимост от размера на дохода те да не получат достъп до кредитиране. Подходът ще е още по-консервативен при жилищните заеми, тъй като при тях ще размера на финансирането ще се определя от този на обезпечението.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари