Бизнесът търси 50 хиляди работници

0
Липсата на квалифицирани кадри се превърна в проблем номер едно за българския бизнес
Липсата на квалифицирани кадри се превърна в проблем номер едно за българския бизнес

Работодателите се включват в призива за спешно предприемане на мерки за облекчаване достъпа на чуждестранни работници, съобщиха от АИКБ.

Две организации - Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ) и Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) изпратиха писмо до министъра на труда и социалната политика Бисер Петков. То е за повишаване на възможностите за достъп на квалифицирана работна сила до българския пазар на труда

От (АИКБ) очакват специални мерки да компенсират емиграцията и да променят, поне временно и отчасти, неблагоприятните тенденции в пазара ни на труда.

От (АОБР) призовават за спешно предприемане на мерки за облекчаване достъпа на чуждестранни работници чрез сключване на спогодби за обмен на работна сила със заинтересовани страни като Молдова, Украйна и Армения или по друг подходящ начин.

От 1991 г. България изнася квалифицирана работна сила по различни спогодби с Германия, Швейцария, Испания, Великобритания, Франция и Израел. Основните сектори са в областта на транспорта, строителството, машиностроенето, туризма и здравеопазването.

Към днешна дата тенденциите са обърнати. От нетен износител на работна сила българският бизнес изпитва остър недостиг на квалифицирани работници. Само в изброените сектори недостигът е над 45 000 специалисти.

"Липсата на квалифицирани кадри се превърна в проблем номер едно за българския бизнес и главен, ограничаващ икономическия растеж фактор", се изтъква в писмото.

След задълбочено проучване на опита в различни европейски държави, българските работодатели твърдят, че България вече закъснява с преговорите и приемането на процедури за привличане на специалисти от трети страни.

Например Молдова има подписани шест двустранни споразумения за трудова миграция с: Руската федерация (1993 г.), Украйна (1993 г.), Беларус (1994 г.), Азербайджан (2005 г.), Италия (2011 г.) и Израел (2012 г.).

От 2009 г. България има подписан договор с Молдова за социално осигуряване, който само би улеснил подписването на двустранно споразумение за обмен на работна сила.

Структурата на работниците, които имат желание да работят зад граница, са предимно:

- млади хора - съставени от икономически активното население на Молдова като с най-висок дял на мигрантите (79%) са лицата на възраст от 18 до 44 години.

- лица с квалификация - отличителен белег на миграцията от Молдова е, че значителна част от тези, които напускат страната, са сравнително добре образовани; 28% от всички мигранти - са завършили университети, 63% - средно образование или професионално/техническо образование.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари