Бившият шеф на „Ел Би Булгарикум“: Бяхме неудобни, защото казвахме повече "не", отколкото "да"
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
Николай Маринов разкри, че е получавал нареждания да назначава хора, близки на министъра
"Бяхме неудобни, защото казвахме повече "не", отколкото "да". За назначаване на близки на министъра, на хора на заплати 5000 лева. Обаждаше ми се г-н Димитров, който ми казва началника на кабинет на министъра или министъра ми каза, назначи този и този на тази заплата и тази длъжност. Около четири пъти отказах назначения. И всички мои откази веднага след вписване на г-н Русев са назначени на такива заплати.“
Това каза в ефира на Euronews Bulgaria Николай Маринов - бивш изпълнителен директор на „Ел Би Булгарикум“ ЕАД.
"Държавата не е ощетена. Аз като изпълнителен директор съм защитил максимално интереса на дружеството. Господата сега продължават да купуват мляко на цени, над които аз съм ги купувал. Купувахме над 90% българско мляко. Имаше внос, но той беше 10% от Румъния. Имало е и от Полша. Имаше пробна доставка от Унгария. Трябва да кажем, че в България няма достатъчна суровина от мляко, която да задоволи нашите нужди.
Бях заложил на социалната функция "Ел Би" да изкупува българско мляко, само там където не ни е достигало сме купували вносно.
Не сме закупували джипове. Два товарни камиона, една цистерна за мляко и два леки автомобила за нуждите на търговците. Ние разнасяме стока в различни малки и големи магазини в провинцията, затова ни трябват тези автомобили.
Не знам как тези господа на такива високи постове могат да си позволят в национален ефир да лъжат българския народ.
Млякото няма как да има изтекъл срок на годност, защото от производителите идва при нас. Не сме и продавали преработено мляко с изтекъл срок на годност.
Това е кампания на министъра за овладяване на дружеството.
Ние не сме голям играч, но държавата категорично има нужда от такава кампания. Цената на кашкавала в момента е около 18 лв. себестойност, максимум. За сиренето е около 14 лв. Всичко над това са различни разходи на различните производители, но оттам на сетне е печалба и надценки".