Бисер Петков: 180 лева пенсия са достатъчни за най-необходимото
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 2
Бисер Петков, министър на труда и социалната политика, в разговор с Илиана Беновска в предаването „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" коментира актуалните обществено-политически теми
На въпрос в началото на разговора дали е възможно да се развива ефективна социална политика от дясно управление Бисер Петков отговори, че това е възможно.
„Социалната политика трябва да бъде устойчива на база на съответните законодателни инициативи“, каза министърът и посочи, че е важно социалната политика да бъде така финансирана, че хората да могат да реализират своите социални права. Петков обърна внимание и на проблема със забавянето при ТЕЛК – съставите.
„Имаше забавяне в дейността на съставите на ТЕЛК поради това, че част от разпоредбите на наредбите за медицинската експертиза бяха отменени от ВАС и до приемането на наредбата мина известен период от време, в който имаше напрежение в работата на ТЕЛК-овете. Вероятно и това е допринесло за това забавяне“, смята Бисер Петков.
Беновска повдигна темата за минималната пенсия, която от 1 юли е 180 лв., а от 1 октомври ще стане 200 лв. и зададе въпроса дали това е достатъчно.
„Нямаме основание за някаква еуфория, но е добре, че сравнително бързо беше реализирано това обещание. Мисля, че с всичките недостатъци на това решение, то е полезно, защото дава малко повече средства за достоен живот на една голяма група български пенсионери. България вече няма да бъде страната с най-ниската пенсия“, посочи Петков.
Беновска предложи с Петков да направят експеримент и да опитат да живеят със 180 лв. един месец и направи изчислението, че това са по 5,60 лв. на ден.
„Убеден съм, че няма да издържим“, отговори Петков и продължи „Всъщност, истински подвиг е от страна на възрастните хора, че с тези суми успяват. Разбира се, те са достатъчни за най-необходимото. Хората и със 163 лв., колкото беше минималната пенсия до вчера, оцеляваха по някакъв начин. Това е защото голяма част от тях продължават да работят и след пенсиониране или получават помощ от своите деца“, каза Петков.
Бисер Петков обърна внимание и на един от приоритетите на МТСП, които ще намерят своето отражение в предложенията, които предстои да бъдат дадени от министерството за Бюджет 2018.
„Един от приоритетите е осигуряване на устойчиво финансиране на услугата „Личен асистент“, която до сега се финансираше проектно по линия на ОП „Развитие на човешките ресурси“, но вече изтича срокът на голяма част от договорите. Така че приоритетът е да се финансира национално, от бюджета през следващата година“, посочи Петков. По думите му тази услуга трябва да се професионализира, за да се освободят близките на нуждаещите се от този ангажимент. Петков разкри, че за да се запази обхватът на услугата, ако тя се финансира национално, държавата трябва да отдели 90 млн. лв., като на личните асистенти се плаща възнаграждение в размера на минималната работна заплата.
„Тази услуга дава работа на доста хора, които са в ролята на лични асистенти. За съжаление възможностите не позволяват да се задоволят всички потребносто. Около 16 хил. асистенти в момента полагат грижи за около 25 хил. хора с увреждания“, посочи Петков.
По темата за НСТС и дебата за минималната работна заплата Бисер Петков изрази надежди за конструктивна работа със социалните партньори. Министърът отчете важността на това да бъде постигнат един прозрачен механизъм за определяне на минимална работна заплата, посочвайки различията, които има между синдикати и работодатели по темата.
„Няма спор около ясните критерии за механизма. Има спор за съотношението между минималната работна заплата и средната работна заплата. За това ние предлагаме няколко сценария, с които да се получават различни оценки за размера на МРЗ, отчитащ различните функции на този стандарт за труд“, коментира Петков.
Беновска попита своя събеседник как може да бъде направен преглед на нормативната уредба за трудовата експертиза, свързана с инвалидните пенсии.
„Тази нормативна уредба е в Закона за здравето и Наредбата за медицинската експертиза. Със сигурност не е съвършена. На база на експертните решения от ТЕЛК лицата могат да ползват всички права, които законодателството им дава. Трябва да се промени методиката, по която се оценява, защото не се отчитат възможностите за продължаване на полагане на труд. Трябва да се запази водещото медицинско начало, но трябва да има комплексна социално-медицинска оценка за отчитане възможностите за преквалифициране“, каза Петков и добави, че в момента в обществото има усещане за несправедливост, защото голяма част от инвалидните пенсии се получават от мними инвалиди. Петков изрази желанието си за по-справедливо разпределение на ресурсите в тази област.
В края на разговора Беновска подари на Бисер Петков здрава българска ябълка, пожелавайки му да бъде един успешен министър, както и книга с интервюто на Беновска с Ахмед Доган от 1992 г. Петков подари на водещата справочника „Социално осигуряване 2017 г.“
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...