Бесарабски българи тръгват по пътя на предците си
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Бесарабски българи тръгват по пътя на предците си, съобщи Олег Косих – директор на молдовската фондация „Български дух“.
Те ще преминат пеша 515 км през България и Молдова, предава БТА. Ентусиастите ще тръгнат на 27 юни в 10:30 ч. от ямболското село Ботево към Нова и Стара Загора, ще се поклонят на паметника Шипка, ще посетят Габрово, Велико Търново, Дряновския и Преображенския манастир.
Маршрутът преминава още през градовете Бяла, Русе и Силистра и завършва в областта Тараклия в Молдова, населена масово с бесарабски българи, уточни инициаторът на проявата Владимир Мъгла.
Трасето, което бесарабските българи възнамеряват да преминат у нас, е с дължина 435 км, в Молдова е 80 км. „То е повторение на маршрута, изминат от нашите предци преди 200 години по време на турското робство“, разказа Косих.
В инициативата ще се включат десет младежи, сред тях има и една жена. Очаква се походът да завърши на 8 юли.За начало е избрано село Ботево, защото оттам произхожда фамилията на инициатора Владимир Мъгла.
Неговите прадеди и по бащина, и по майчина линия са преселници от Ботево. Те напуснали България през 1829 г. Самият инициатор е роден в северното бесарабско село Троица, Леовски район в Молдова, което е с преобладаващо българско население. Младежът се надява с помощта на ямболската дирекция на Държавния архив да издири свои родственици и да се срещне с тях.Владимир по професия е преподавател по география и биология.
В момента той живее в Кишинев и работи като главен мениджър продажби в компания, занимаваща се с внос на еко-продукти от Европа.Мотото на похода е „Не трябва да забравяме своите корени“.
Младежите ще носят целия си багаж на рамене. За да спестят от тежестта, ще търсят храна по време на похода на местата, до които са достигнали.
Те се опитват да се свържат с директорите на училища в градовете или селата, в които възнамеряват да нощуват и да се договорят с тях за предоставяне на зала за спане, за да не се налага носенето на палатки.Бесарабските българи очакват идеята им да бъде подкрепа и от сънародници у нас, които да се присъединят към засега 10-членната група.
Те смятат да потърсят съдействие от „Пътна полиция“, от която ще искат разрешение да преминат маршрута по шосейната мрежа.„Владимир е решен да извърви тези 515 км, това е негова мечта, дано всички да издържим“, каза Косих, който също е част от групата.В Молдова живеят около 60 000 българи, само в Тараклийски район са 40 000, отбеляза Косих.
По думите му сънародниците ни зад граница не желаят да загубят българската си идентичност.Трябва да отчитаме тенденциите на глобализация, но да не забравяме кои сме, откъде сме и къде трябва да вървим, сподели директорът на фондация „Български дух“. По думите му във всички училища, които са в български села в Молдова, се изучава учебен предмет „Български език и литература, история и традиции“, а ежегодно най-добрите ученици участват в олимпиада по български и литература.
„В Тараклия се чувстваш, все едно не си излизал от България. По улиците, в магазина, в кметството – навсякъде се говори български“, разказа още Косих.
Той посочи, че преобладава архаичният език, но при младите хора все повече навлиза книжовният български.Бесарабските българи в Молдова ежегодно отбелязват 24 май като голям празник.
„На 3 март в Кишинев всяка година се покланяме на паметника, издигнат на площада на българските опълченци. Той е построен на мястото, откъдето руската армия и българските опълченци са тръгнали за Освобождението на България“, поясни Косих.
Хората нарекли монумента Шипка.През януари в деня на рождението на Христо Ботев полагат цветя на паметника на великия революционер. „Той е тясно свързан с нашата Бесарабия, бил е учител, често е идвал в Кишинев, движил е емиграционните дела“, разказа Косих.Директорът на фондация „Български дух“ сподели, че заедно със свои съмишленици създал неправителствената организация с цел съхраняване на българската самобитност.
Вече втора година фондацията подпомага издаването на литературен алманах на български език, съдържащ поезия, разкази за родния ни край и др., разказа Косих.Може да звучи много патетично, но за бъдещето трябва да се грижим с конкретни действия, е убеден българинът. Като най-важна той определя връзката с обикновени хора от различни краища на България.
„Искаме децата да разберат, че българският свят е голям, не се състои само от живеещите в Молдова. Много се радвам, че виждаме и чувстваме тази подкрепа. Светът е сложен, но ако искаш да се направи нещо хубаво, винаги се намира начин.
Може да откриеш хиляди способи да не направиш нещо, но да има една причина, заради която да сториш хиляди неща“, посочи Олег Косих.
Камион се заклещи в софийски тунел
ООН: Обезпокоително развитие след руската ракетна атака...
Танцуващ Дядо Коледа носи празнично настроение в центъра на...
Нов търговски обект отваря врати в Русе
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...