Бензинът у нас е най-евтин в целия ЕС

0
Цените се върнаха на нива отпреди войната в Украйна
Цените се върнаха на нива отпреди войната в Украйна

Цените се върнаха на нива отпреди войната в Украйна

Цените на горивата се върнаха на нива от преди войната в Украйна, която предизвика екстремното им поскъпване. Проверка в специализирани сайтове показва, че в момента средната цена на масовия бензин е 2,56 лева, а дизелът е 2,78 лева, съобщи 24 ЧАСА.

За последно такива котировки е имало в средата на февруари миналата година.

В сравнение с пика от лятото на 2022-а горивата са поевтинели с близо 1 лев на литър и България е с най-ниски цени в целия ЕС. Има само едно изключение - в Малта дизелът е по-евтин. Падането на котировките се случва на фона на забраната за износ, като това не се отнася за Украйна. Но явно и това е достатъчно, за да може да се трупат достатъчно печалби и при по-ниски цени.

Според експерти поевтиняването на горивата скоро би трябвало да има ефект на спирачка пред инфлацията. Защото транспортните разходи на фирмите намаляват значително и това се очаква да се пренесе и върху цените на стоките.

И все пак, ако се сравнят с котировките на петрола и с обменния курс на еврото преди година, горивата остават сравнително скъпи, но със сигурност е отминал пикът с екстремни цени. В България има и друга особеност - дизелът е чувствително по-скъп от бензина, докато в редица европейски държави е точно обратното. Причината - у нас дизелът се ползва много повече, което принуждава търговците да свалят цената на бензина, за да се продава по-лесно. С края на отоплителния сезон се очаква и дизелът да започне да пада по-чувствително.

Прогнозите на ценовици от петролния сектор са, че няма изгледи котировките по бензиноколонките отново да започнат да растат стремително. Въпреки че е възможно леко поскъпване заради по-голямото потребление през идващото лято. Но експертите са убедени, че и тогава цените ще са сходни със сегашните.

Няма изгледи и за поскъпване на петрола, което да доведе до увеличение на горивата. В момента котировките са под 80 долара, а очакванията за забавяне на световната икономика и дори рецесия в някои държави не подкрепят ново поскъпване. Твърде възможна е цена между 75 и 80 долара за барел, каквато е в момента, да се окаже приемлива и за производителите, и за потребителите.

По-чувствително поскъпване може да има, ако се премахне нулевият акциз за газа за автомобили и намалената ставка на ДДС, както предлага служебното правителство с новия бюджет за 2023 г. Това би означавало 24 ст. отгоре за пропан-бутана и около 35 ст. за метана.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 6
    1
    88
    Заплатите също!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари