БЧК е помогнало на 900 души в Русенско през изминалата година

4

Членовете на БЧК във всички осем общини от региона е над 7500

918 души са били подпомогнати в Русенско през изминалата година от Българския червен кръст /БЧК/. Това стана ясно от провелата се днес IV-тата редовна сесия на 67-то Общо събрание на Областната структура на БЧК в Русе, на която присъства и областният управител Данаил Ковачев. Сред подкрепените има деца в неравностойно положение, болни или самотни хора, бездомни и скитащи се, възрастни, както и украински граждани, потърсили убежище в страната ни.

„Високо оценявам партньорството между институциите, които представляваме, защото оказваната от Вас помощ е винаги навременна и адекватна. Убеден съм, че заедно ще продължим да си партнираме при осъществяването на съвместни дейности в социалната и здравната сфера, както и при възникващи кризисни и бедствени ситуации“, каза в обръщението си Ковачев. Той посочи, че организацията е уникална и благодари на всеки, който подпомага дейността ѝ. Не на последно място областният управител подчерта ролята на БЧК при справянето с извънредни ситуации, като посочи огромното ѝ значение при посрещането на бежанците от Украйна в страната ни. В рамките на събитието Ковачев проведе разговори с генералния директор на БЧК проф. д-р Красимир Гигов, както и с председателя на областната организация на БЧК и бивш областен управител доц. д-р Стефко Бурждиев.

Реализирани са били и две кръводарителски кампании от доброволци на Българския младежки червен кръст съвместно с отделението по трансфозионна хематология към Университетска болница „Канев“ в Русе. Неоспорим факт е и, че българският Червен кръст е силно разпознаваем сред обществото освен с широкоспектърната си социално-помощна дейност и с провеждането на обучения по оказване на първа долекарска помощ. От тази възможност през 2023 г. са се възползвали 1328 души, като 79 от тях са били учащи в държавна форма на обучение. Такива обучения са се провели и на работното място, като през тях са преминали 348 души, което е над два пъти повече спрямо 2022 г. От местното БЧК редовно работят и по проекти с насоченост към реакция при бедствия, аварии и кризи. През изминалата година са проведени няколко курса в това направление, като успешно бе приложена електронна система за планиране и мобилизиране на материални ресурси от междуобластно, национално и международно ниво. За пореден път в рамките на Националното състезание за бедствена готовност, първа помощ и права на възрастните хора екипът на БЧК – Русе спечели първото място. Повече от 300 са преминалите през 2023 г. обучения за превенция на водния травматизъм. Същевременно от БЧК са обучили и 10 нови водни спасители. От БЧК – Русе активно участват и в инициативи, насочени за превенция на дрогата. Сред тях е и „Заедно да спасим децата и Русе от дрогата“, чийто идеен организатор е журналистът Румен Николаев. От младежкото БЧК в града спечелиха и първо място на Националното състезание на ученическите екипи по оказване на първа помощ. Сред основните дейности на младежите от БЧК е и подпомагането на деца и младежи, които ползват социални услуги. Колкото до мигрантите от Украйна, то в сградата на Областния съвет на БЧК, намираща се на ул. „Гурко“ 10 продължава да функционира т.нар. „Синя точка“. В Центъра се предоставят хуманитарни помощи, както и информация за държавни институции и учреждения, оказва се психосоциална подкрепа, провеждат се приобщаващи мероприятия с цел по-добра адаптация към средата, а също така се организират и курсове по български език.

По последни данни членовете на БЧК във всички осем общини от региона е над 7500. Над 1000 са доброволците, от които 240 младежи. Редовно членовете на структурата преминават обучения, като за 2023 г. те са били близо 40. Любопитен факт е, че посредством социалните профили хората, които получават информация за дейността на организацията в областта са приблизително 32 000.

На събитието, което се проведе в „Канев център“ на Русенския университет присъстваха редица представители на държавната и местната власт. Сред тях беше и заместник-кметът на Община Русе Димитър Недев, който определи БЧК в Русе като партньор и помощник на жителите в Русе. От своя страна изпълнителният директор на „Каритас Русе“ Стефан Марков сподели, че все още има редица предизвикателства пред БЧК, както и пред институциите и те са свързани както предоставянето на необходимите социални услуги на обществото, като сред тях е и грижата за бездомните. Не по-малко внимание той обърна и на значението на подкрепата на бежанците от Украйна. Марков благодари и на проф. Гигов за създадената перфектна организация за работа между БЧК и други организации.

На срещата участваха и директорът на Секретариата на Областния съвет на БЧК – Русе Антоанета Ябанозова, както и заместник-председателите на Областната организация на БЧК Владимир Тедески, Алисе Муртезова и проф. Тодорка Стефанова.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -2
    1
    daskal
    Българският червен кръст е помогнаЛО?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари