Батерия от алуминий, сяра и сол се зарежда за минута

0
Освен това е безопасна и евтина за серийно производство
Освен това е безопасна и евтина за серийно производство Снимка: MIT News

Освен това е безопасна и евтина за серийно производство

Инженери от Масачузетския технологичен институт са разработили нов дизайн на батерия, използвайки традиционни и лесно достъпни материали – алуминий, сяра и сол. Батерията не само е евтина, но е устойчива на огън и повреди и може да се зарежда много бързо. А това може да я направи полезна за захранване на домовете или зареждане на електрически превозни средства, предава Technews.bg.

Литиево-йонните батерии доминират в приложенията за съхранение на енергия през последните няколко десетилетия, благодарение на надеждността и високата енергийна плътност. Литият обаче става все по-оскъден и по-скъп. Същевременно клетките могат да бъдат опасни, да експлодират или да избухнат в пламъци, ако се повредят или използват неправилно. Необходими са по-евтини и по-безопасни алтернативи, особено когато светът преминава към възобновяема енергия и електрически превозни средства.

Екипът на MIT се е заел да проектира нов тип батерия от лесно достъпни, евтини материали. След известно време на търсене и някои проби и грешки учените се спряха на алуминий за единия електрод и сяра за другия, допълнени с електролит от разтопена хлоро - алуминатна сол. Всички тези съставки не само са евтини и обичайни, но не са запалими, така че няма риск от пожар или експлозия.

При тестове екипът демонстрира, че новите батерийни клетки могат да издържат на стотици цикли на зареждане и освен това да се зареждат много бързо – в някои експерименти по-малко от минута. Клетките биха стрували само една шеста от цената на литиево-йонните си „колеги“ с подобен размер.

Новите клетки не само могат да работят при високи температури до 200°C, но всъщност работят по-добре, когато са по-горещи – при 110°C батериите се зареждат 25 пъти по-бързо, отколкото при 25°C. Изследователите казват още, че акумулаторът не се нуждае от външна енергия, за да достигне тази повишена температура – неговият обичаен цикъл на зареждане и разреждане е достатъчен, за да го поддържа достатъчно топъл.

Въпреки че видът на солта в електролита е избран, защото има ниска точка на топене, той има друго предимство – естествено предотвратява образуването на дендрити. Тези метални жилки, които постепенно „растат“ между двата електрода, докато причинят късо съединение, са основен проблем при препятствие за батериите с литиево-йонните клетки.

Екипът казва, че новият дизайн на батерията би бил най-подходящ за „няколко десетки киловатчаса“, като например за захранване на индивидуален дом от възобновяеми източници. Подобни батерии могат да бъдат полезни и като зарядни станции за електрически превозни средства, най-вече благодарение на бързината.

Учените вече са патентовали алуминиево-сярните батерии от името на нова компания Avanti, която е съоснована от един от авторите на изследването.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари